20. ročník MFF Bratislava je (nielen) feminista!
Publikované 21/11/2018

Medzinárodný filmový festival Bratislava opäť prináša atraktívne programové sekcie, v rámci ktorých divákom predstaví kvalitnú svetovú filmovú tvorbu. Uskutoční sa 29. novembra až 2. decembra 2018.

Špeciálne miesto na festivale má tento rok tematika postavenia ženy v spoločnosti a v kinematografii, ktorú reflektuje tohtoročná sekcia Lexikón rovnako ako aj samotný festivalový spot a vizuálna identita. Zostavovatelia sekcie Lexikón: Ženský pohľad, dramaturg festivalu Tomáš Hudák a režisérka festivalového spotu, dokumentaristka Ivana Hucíková, sa zamerali na postavenie žien v kinematografii, ich zobrazovanie vo filme a na jedinečnú skúsenosť ženy.

„Posledný rok bol nielen v kinematografii rokom #MeToo a aj preto sme sa rozhodli na MFF Bratislava reflektovať postavenie žien – v spoločnosti i v kinematografii. Zvolili sme si tému ženský pohľad ako protipól k mužskému pohľadu ako ho identifikovala filmová teoretička Laura Mulvey. V sekcii dávame priestor ženským autorkám, snažíme sa upozorniť na ženskú skúsenosť, ktorá je vo filme i v spoločnosti neraz opomínaná, reflektujeme to, ako boli a sú ženy vo filmoch zobrazované, a pripomíname, že žánre nie sú mužské a ženské,“ hovoria o sekcii jej zostavovatelia a dodávajú: „Nie je to však iba o jednej sekcii. Päť z ôsmich filmov v Súťaži hraných filmov nakrútili ženy režisérky a aj v ďalších sekciách premietame filmy, ktoré nabúravajú hegemóniu mužského pohľadu.“

Vo výbere sa predstaví napríklad debut cyperskej režisérky, scenáristky a producentky Tonie Mishiali Pauza. Vťahuje nás do monotónneho života nešťastne vydatej Elpidy (gr. nádej), ženy stredného veku žijúcej v patriarchálnej, konzervatívne orientovanej spoločnosti s despotickým manželom. Sexistický pohľad na ženy a ich zobrazovanie vo filmoch ponúka dokumentárny film španielskeho režiséra Diega Galána Ako uviazaná na reťazi. Zakázanú lásku v Keni rozvíja režisérka Wanuri Kahiu v snímke Rafiki. Homofóbia, coming-out, nepochopenie a neprijatie lásky ľudí rovnakého pohlavia, ale aj radosť, spoznávame na príbehu dvoch dcér vzájomne si konkurujúcich politikov. Film v Keni zakázali, na festivale v Cannes ho však divácka obec vrúcne prijala. Priaznivci Vanessy Paradis sa môžu tešiť na snímku Nôž v srdci. Stvárňuje hlavnú protagonistku Annu, lesbickú producentku gay porna koncom 70. rokov v Paríži, po rozchode s dlhoročnou partnerkou. Francúzsky režisér Yann Gonzalez jej existenciálnu krízu prehlbuje, keď sériový vrah postupne zabíja hercov z Anniných filmov. Pochmúrnosť striedaná s odľahčujúcim humorom, temná atmosféra a zábery, mix žánrov, neónové svetlá a podmanivý soundtrack skupiny M83 dodávajú filmu silu a tajomno.

Odvážny dokumentárny film Svedkovia Putinovi divákom ozrejmuje situáciu, ktorá nastala na prelome rokov 1999/2000. Novým ruským prezidentom sa stáva Vladimír Putin. V jeho najbližšom tíme pracuje aj dokumentarista Vitaly Mansky, ktorého úlohou je zaznamenávať prezidenta počas pracovnej doby. Vo svojom rozhorčenom filme režisér divákovi ponúka informácie z prvej ruky – svoje archívne zábery, autentické obrazy, svedectvá, výpovede približujúce osobu jedného z nosných svetových politických činiteľov, rané štádiá jeho tyranskej vlády. Film mal svetovú premiéru na festivale v Karlových Varoch, kde získal ocenenie pre najlepší dokument.

Gentleman s revolverom režiséra a scenáristu Davida Loweryho je posledným filmom, v ktorom účinkuje Robert Redford. Stvárňuje v ňom 70-ročného bankového lupiča Forresta Truckera, ktorému sa za svoj život podarilo 17-krát utiecť z väzenia. Teraz by si mohol užívať dôchodok, no stále ho láka zorganizovať ešte jednu lúpež.

Aktuálne informácie o programe 20. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Bratislava nájdete na internetovej stránke a na Facebooku.

 

Zdroj: TS MFF Bratislava

Nôž v srdci
Pauza
Rafiki
Svedkovia Putinovi