Vyjednávač premyslel s nepriateľom štátu jednoduchý plán
Erik Binder 19/1/2020

Z CYKLU WE LOVE 90’S

Ročník 1998, rovnako ako tie predchádzajúce, nemal skrátka chybu. Minimálne čo sa týka prvotriednych trilerov, takže výber trojky bol opäť obzvlášť komplikovaný. Určite je škoda, že sa nám sem nezmestili podceňovaní Šerifovia (U.S. Marshals, r. Stuart Baird) s Tommym Leem Jonesom ako nepriame pokračovanie Utečenca (The Fugutive, r. Andrew Davis, 1993), ďalej Hadie oči (Snake Eyes) Briana De Palmu z čias, keď bol Nicholas Cage ešte relatívne pri zmysloch, a za opakované pozretie stojí rozhodne napríklad aj taký Frankenheimerov Ronin. Nadaný žiak (Art Pupil) Briana Singera je skôr psychologickou drámou s prvkami trileru a aspoň takto vám dávame do pozornosti indie záležitosť Veľký záťah alias The Big Hit Kirka Wonga s „uchom“ Markom Wahlbergom. Anjel smrti (Fallen) Gregoryho Hoblita je, bohužiaľ, tiež nedocenené dielo, ide však o triler nadprirodzený. Až príliš sci-fi je lahôdka Dark City, čiže Smrtihlav Alexa Proyasa. Určite si pri ďalšej televíznej repríze o polnoci nenechajte ujsť Popravu o pašovaní drog odohrávajúcu sa v Malajzii (Return to Paradise, r. Joseph Ruben). Pokiaľ by ostal priestor na guilty pleasure, na čo tentoraz nevydalo, Merkúr (Mercury Rising, r. Harold Becker) s Bruceom Willisom je také extrémne naivné dielko, plné klišé, až je zábavné. Takže kto zostal? Výborný prepadák Vyjednávač, Raimiho parádny Jednoduchý plán a ako číslo 1 hi-tech triler Nepriateľ štátu s Willom Smithom vo vrcholnej forme.

Nr. 9.1.: Vyjednávač (Negotiator, r. F. Gary Gray, USA, 1998)

Do našich kín sa z prapodivného dôvodu nedostal napínavý triler Vyjednávač s hviezdnym obsadením. V hlavných úlohách sa totiž predstavili Kevin Spacey ako prvotriedny vyjednávač a Samuel L. Jackson ako nasratý prvotriedny vyjednávač, na ktorého jedného dňa našijú vraždu jeho parťáka. Samo s príšerným účesom sa bude snažiť svoje meno očistiť ako káže kánon žánru. Vyjednávač sa berie totálne vážne, všetci sú brutálne cool, so zbraňami ešte viac, presne tak, ako to máme radi. Kvalitný scenár a dialógy medzi Spaceym a Jacksonom nám ale bránia v tom, aby sme sa na jeho vážnosti smiali a zaradili ho do guilty pleasure (to hovorím o tebe, Mercury Rising!). Znalci žánru určite rozpoznajú v dôležitých úlohách aj Davida Morsea a stále slizkého J. T. Walsha, ktorý nám otváral nožík vo vrecku už v minulom mesiaci prezentovanom Únose. V telke chodí Vyjednávač tak asi raz za rok, pokiaľ sa vám nechce čakať, viete, čo máte robiť…

Nr. 9.2.: Nepriateľ štátu (Enemy of the State, r. Tony Scott, USA, 1998)

Naopak, Nepriateľ štátu chodí v telke tak štyrikrát do roka, pokiaľ rátame aj české stanice. Čiže ľudstvo sa delí už len na dve polovice, na tých, ktorí Nepriateľa štátu videli, a na tých, ktorí ešte nie a rýchlo to musia zmeniť, aby mohli v pokoji zomrieť. Týmto pozdravujem autorov knihy 1001 filmů, které musíte vidět předtím, než umřete. Tí si totiž „dovolili“ do publikácie nezaradiť akčnú snímku, ktorú som videl minimálne desaťkrát a pomaly v tomto smere doťahuje na Utečenca. Ak sa tak stane, asi mu ale Utečenec aj tak nakoniec utečie… Právnik s ksichtom Willa Smitha je náhle nepriateľom štátu číslo jedna, pretože zhodou nešťastných okolností vlastní dôkaz o vražde nejakého vysoko postaveného slizkého politika zabitého ešte slizkejšou kreatúrou. Forma (akcia, strih, kamera, aj tie dialógy…) nemá chybu, Tony Scott v tom čase ešte točil pomerne prehľadne, hlava nás z neho začala bolieť až v novom tisícročí. Nesmieme opomenúť ani Genea Hackmana. Jeho postava je reminiscenciou na jeho slávny výkon v Coppolovom trileri Rozhovor (The Conversation, 1974).

Nr. 9.3.: Jednoduchý plán (A Simple Plan, r. Sam Raimi, USA, 1998)

Ak tu dnes nemáme guilty pleasure, šupneme sem aspoň jeden nezávislák. No a tým najlepším v deväťdesiatosmičke bol jednoznačne neznámy a takmer zabudnutý Jednoduchý plán kultového Sama Raimiho. Zabudnite na jeho Spajdrov, toto je iná liga! Dvaja bratia a jeden ich kamoš nájdu v troskách lietadla kufríček s roztomilou sumou 4 milióny dolárov. Hoši najskôr uvažujú o ohlásení nálezu na polícii, ale čo by to potom bol za triler, ak by to urobili, že? Peniažky pekne odložia do šuplíka a ak sa nikto neozve, tak ich začnú míňať. Jeden z nich ale urobí zásadnú chybu a o náleze informuje aj svoju sexy manželku. Dobre, zápletka je možno obohraná, Raimi ju ale nakrútil absolútne dokonale. Dokonale zahrali svoje party Bill Paxton, Billy Bob Thornton, Brent Briscoe a dotyčnú manželku Bridget Fonda. Na film naše telky serú, osobne som ho pred mnohými rokmi objavil vďaka českej Nove, odvtedy by som očakával, že sa ho ujme aspoň Dajto. A Simple Plan sa zvykne prirovnávať k Fargu, ktorý z nich je ale lepší, rozhodnite sami…