VIS online streaming: Frank Film
Eva Križková 1/6/2018

Počas štyroch dní 29.5. – 1.6. ste mali možnosť zúčastniť sa spolu s Kinečkom  festivalu krátkych filmov Vienna Shorts online. V predchádzajúcich troch dňoch sme vám predstavili 3 filmy zo sekcie FOCUS, ktorej témou je tento rok “Musíme nesúhlasiť”!  No a na záver sme siahli po niečom absolútne výnimočnom.

Vedeli ste, že slávnostný ceremoniál odovzdávania Oscarov je len malým (a v podstate jediným komerčným) zlomkom aktivít americkej Academy of Motion Picture Arts and Sciences? Ďalšou, ktorú tejto nezávislej organizácii umožňuje práve tržba z vyššie spomínanej mainstreamovej show, je pritom filmový archív, ktorý prišiel na Vienna Shorts predstaviť kurátor, filmár a filmový reštaurátor Mark Toscano. Mark v posledných rokoch ožvil a zviditeľnil americký avantgardný film na všetkých možných úrovniach. Počnúc reštaurovaním filmov Stana Brakhaga, Bruca Bailloa alebo Chick Strandovej a končiac medzinárodnými prezentáciami, ktoré zostavuje a prezentuje pre neho špecifickou osobnou a zanietenou formou. Ako ochutnávku vám dnes ponúkame jediný digitalizovaný film zo sekcie Sotlight, ktorú Mark Toscano prezentuje v týchto dňoch v programe Vienna Shorts. Po jeho dopozeraní si zbaľte ruksak alebo kabelku a príďte v sobotu alebo nedeľu osobne. Pretože všetky ostatné filmy sa premietajú z reštaurovaných analógových kópií vo výnimočnej atmosfére kinosály viedenského Filmmusea, kde máte veľkú šancu chytiť miesto rovno vedľa jeho zakladateľa, žijúcej legendy experimentálneho filmu, Petra Kubelku, ako sa to stalo predvčerom mne. A po premietaní, ešte plní dojmov postáť (či už s cigaretou alebo bez) pred vchodom v rozhovore s neúnavným Markom Toscanom. Ak chcete vidieť niekoho, kto v rozhovore o práci vyzerá ako keby bol na drogách – this is it. Práca vo filmovom archíve americkej akadémie musí byť evidentne “dream job”. Tieto dve úrovne narácie sa niekedy viac a niekedy menej prelínajú.

Frank film /US 1973,9 min, réžia: Frank Mouris/ je krátky animovaný film, ktorý je kompiláciou koláží z autorovej zbierky časopisov a dvoch línií komentára – jednou je lineárne autobiografické rozprávanie a druou slovné pojmy asociované s obrázkami vystrihnutými z časopisov. Frank spolupracoval na tomto filme s Caroline Mouri, soundtrack k nemu vytvoril Tony Schwartz. Celý film vznikol v jednom zábere s jediným strihom, v dôledku náhodnej chyby.