V islandskom The Nordic House otvorili výstavu Roya Anderssona
Peťa Sedláková 21/2/2019

Novootvorená výstava So nice to hear that you are doing well v islandskom The Nordic House sa zameriava na kinematografickú tvorbu a umelecký proces švédskeho režiséra Roya Anderssona. Prepojenie statických záberov, skíc a rekvizít z chladne ironických mizanscén súvisí najmä s jeho najznámejším dielom, trilógiou o tom, aké je to byť človekom: Piesne z druhého poschodia (Sånger från andra våningen, 2000), Ty, ktorý žiješ (Du levande, 2007), Holub sedel na konári a premýšľal o živote (En duva satt på en gren och funderade på tillvaron, 2014). Po prvýkrát však majú Anderssonovi fanúšikovia možnosť vidieť aj predmety z pripravovaného filmu Om det oändliga, ktorého premiéra je naplánovaná na blížiacu sa jar.

Roy Andersson debutoval kritikou kladne prijatým filmom Švédska lovestory (En Kärlekshistoria, 1970), no neúspech jeho druhej celovečernej snímky Giliap (1975) ho na dlhý čas priviedol k tvorbe televíznych reklám. “Spočiatku som robil reklamy v naturalistickom a prirodzenom štýle. Po niekoľkých rokoch som už z toho bol unavený a nemohol som nájsť cestu, ktorou by som pokračoval… Inšpiroval som sa teda dejinami umenia. Cítil som, že abstraktné umelecké vyjadrenie je pre mňa záchranou”, spomína Andersson.

Od 80. rokov začal šokovať bizarnosťou a ťaživou, avšak patrične zosmiešnenou atmosférou. Kruté, neraz morbídne a monochromatické scény, ktoré spravidla tematizujú všedný život v tieni dedičstva fašizmu, nacizmu a etnických čistiek, sa odohrávajú v precízne komponovaných priestoroch, trvajú dlho a doslova sa ani nepohnú. “Nad plánovaním, výstavbou, svietením, nacvičovaním, nakrúcaním a rozoberaním kulís jednej scény strávime v priemere asi mesiac”, vysvetľuje Andersson spoluprácu so štábom jeho produkčnej spoločnosti Studio 24. Aj s využitím trompe-l’œil vznikajú akési filmové bolerá, v ktorých postavy, čoby podivné kreatúry, postupne prichádzajú a odchádzajú, aby vyplnili predkamerový minimalizmus a pútali na seba pozornosť. Spomienky na antipríbehy o nás, o živote, o neprikrášlenej realite vytvorenej nami samými ožívajú na retrospektívnej prehliadke v The Nordic House od 21. februára do 1. mája 2019.

Zdroj: https://nordichouse.is/en/event/syning-i-atrium-vad-roligt-att-hora-att-ni-har-det-bra/

Výstava v The Nordic House, Reykjavík
Piesne z druhého poschodia (2000)
Ty, ktorý žiješ (2007)
Holub sedel na konári a premýšľal o živote (2014)