Too Drunk to (F*ck) Watch Movies
Peťa Sedláková 18/6/2019

Na prelome 70. a 80. rokov sa začala progresívna punková subkultúra pitvať v dosiaľ nezahojených ranách, ktoré so sebou priniesla strastiplná vojna vo Vietname. Azda najhlbšie zaťali do živého sanfranciskí mladíci z Dead Kennedys. Z ich nekompromisného hardcore punku striekala krv ako symbol nenávisti voči novozvolenému Reaganovi a frustrácie z americkej spoločnosti. Gitarové riffy búšili do arogancie Západu, zlovestné melódie do totality Východu, cynické texty napádali oboje.

Publikum bolo bez milosti vydané napospas Holiday in Cambodia, najslávnejšiu pieseň, ktorá reagovala na zdevastovanú krajinu po krutovláde diktátora známeho ako Pol Pot. Možno ste ju počuli v prvom celovečernom filme Leosa Caraxa Keď chlapec stretne dievča (Boy Meets Girl, 1984) inšpirovanom tvorbou Françoisa Truffauta a Jean-Luca Godarda. Mladý režisér Alex, ktorého Carax poňal ako vlastné alter ego, prežíva so svojou milenkou Mireille „l’amour fou“ uprostred nočného Paríža. Túto bludnú a snovú explóziu pocitov, ako aj ďalší vývoj Caraxovho „cinéma du look“ nasledujú filmy Zlá krv (Mauvais sang, 1986) a Milenci z Pont-Neuf (Les Amants du Pont-Neuf, 1991).

Dead Kennedys pokračovali sarkastickým singlom Kill the Poor, kritikou sociopatických elít. Spevák Jello Biafra v nej veselo fandí odstráneniu nežiaducich článkov mestskej spoločnosti. „Kill kill kill kill kill the poor, kill kill kill kill kill the poor“ odznieva v komédiálnej dráme SLC Punk! (1998) o každodennosti dvoch stratených existencií, priateľov, pre ktorých sa povestné „no future“ stáva čoraz jasnejšou skutočnosťou. Neschopní dosiahnuť vytúženú anarchiu unikajú do ulíc a na koncerty plné drog, alkoholu, bitiek, ale aj predsudkov a póz. Režisér James Merendino vo svojom príbehu údajne vychádzal z vlastných skúseností z dospievania v Salt Lake City.

Na debutovom LP Fresh Fruit for Rotting Vegetables (1980) sa okrem spomenutých autorských skladieb nečakane objavila cover verzia známeho hitu Viva Las Vegas od Elvisa Presleyho. Dead Kennedys s ňou vystúpili provokatívne len tri roky po smrti kráľa rock’n’rollu, s jemne upraveným textom a rýchlejším tempom na znak deformácie onoho „amerického sna“. Ten sa značne rozplýva aj v road movie Strach a hnus v Las Vegas (Fear and Loathing in Las Vegas, 1998) Terryho Gilliama podľa literárnej predlohy Huntera S. Thompsona. Ľudí meniacich sa v monštrá tu pozoruje drogami opojený novinár Raoul Duke, ktorý sa spolu s právnikom Dr. Gonzom vydal na divokú púť do Las Vegas. V neónovej žiare tamojších kasín pomaly mizne nielen sebakontrola, ale aj staré dobré hippies.

Politická satira ako obľúbená téma Dead Kennedys sa prejavila už v ich prvom singli California Über Alles, ktorého názov sa viaže k veršu niekdajšej nemeckej národnej hymny. Nacisti ním vyjadrovali svoju nadvládu „nad všetkým“ a v tejto pozícii sa teraz ocitá Kalifornia, konkrétne jej guvernér Jerry Brown. Víziu „I will be Führer one day, I will command all of you“ hlása vo filme o nie oveľa menšom „vodcovi“ Markovi Zuckerbergovi s názvom Sociálna sieť (The Social Network, 2010). David Fincher v ňom priblížil okolnosti vzniku komunikačného kanálu menom Facebook, fenoménu súčasnej (paradoxne takmer anti-sociálnej) doby.

V roku 1981 vyjadrili Dead Kennedys piesňou Nazi Punks Fuck Off! odmietavý postoj k tzv. nazi punks, neonacistickej odnoži punkáčov, ktorí na oblečení nenosili svastiku s úmyslom šokovať (ako to u punkáčov bývalo zvykom), ale naopak, s úmyslom prezentovať skutočnú vieru v nacistické princípy. Preškrtnutý hákový kríž na obale singla sa neskôr stal symbolom hnutia Anti-Racist Action a hlasné „Nazi punks, Nazi punks Nazi punks, fuck off!“ počuť v hororovo ladenom filme Zelená miestnosť (Green Room, 2015). Režisér Jeremy Saulnier tu do konfliktu stavia fiktívnu punkovú kapelu The Ain’t Rights a komunitu skinhedov a neonacistov. Ak čítate tento text, tuším, na koho ste strane…

Legendárni Dead Kennedys sa v rôzne pozmenených zostavách so svojráznou iróniou vysmievajú upadajúcej spoločnosti dodnes. V piatok 21.6. dokonca koncertujú v bratislavskom Randal Clube. Lístky sú ešte dostupné „or rock the boat“!

Keď chlapec stretne dievča (Boy Meets Girl, r. Leos Carax, Francúzsko, 1984)
SLC Punk! (r. James Merendino, USA, 1998)
Strach a hnus v Las Vegas (Fear and Loathing in Las Vegas, r. Terry Gilliam, USA, 1998)
Sociálna sieť (The Social Network, r. David Fincher, USA, 2010)
Zelená miestnosť (Green Room, r. Jeremy Saulnier, USA, 2015)