Sexuálne praktiky v Matrixe na trinástom poschodí
Erik Binder 21/12/2020

Z CYKLU WE LOVE 90’S

A máme tu záver našej (vašej) obľúbenej rubriky, prehľad science fiction diel deväťdesiatych rokov. Končíme tak rokom s troma devinami, čo v prípade akčného hororu Koniec sveta (End of Days, r. Peter Hyams) s Arniem znamenalo v skutočnosti akože tri šestky naopak, a tak v tomto filme musel rakúsky svalovec bojovať so samotným diablom. Našťastie sme prechod do nového milénia prežili bez príchodu antikrista, i keď nikdy neviete. Posledný rok tisícročia nám priniesol viacero veľmi slušných scifíčok a ako to už chodí, niektoré z nich neprávom zapadli. To sa určite netýka Matrixu, nakoniec ale ide asi o možno jediný film, ktorý sa stal v tomto žánri klasikou. Je to škoda, pretože tu bola vydarená paródia na Star Trek s názvom Galaxy Quest (r. Dean Parisot), retro animák Železný obor (The Iron Giant, r. Brad Bird), zábavná blbina Útok z hlbín (Deep Blue Sea, r. Renny Harlin) alebo aj pokus o kvázi psychologický ponor do duše ženy v Astronautovej žene (The Astronaut’s Wife, r. Rand Ravich). No a že sa vrátil George Lucas s novými Hviezdnymi vojnami v Skrytej hrozbe (Star Wars: Episode I – The Phantom Menace), netreba ani pripomínať. Vo svetle novej trilógie ale aj tento priemerný kúsok získava body navyše, najmä čo sa týka jasného dejového oblúku celej trilógie o vzostupe Dárta. Dočkali sme sa aj „Asimovky“ Andrew, člen našej rodiny (Bicentennial Man, r. Chris Columbus), no všetci sme od nej čakali viac… V našej trojke nemôže chýbať spomínaný Matrix, pretože nešlo o očakávaný blockbuster, ale o blesk z čistého neba. V jeho tieni zostalo Trináste poschodie v podstate s rovnakou zápletkou, ale do kín prišiel cca v rovnakom čase, a tak ho málokto pozná, ešteže sme tu my. No a do tretice síce v prvom rade komédia Sexuálne praktiky pozemšťanov, ale na samotný koniec celej rubriky urobme menšiu výnimku a zakončime ju tak s úsmevom na perách, i keď sci-fi žáner skôr ponúka temnejšie vyhliadky našej budúcnosti.

Nr. 10.1: Matrix (The Matrix,  r. Lilly Wachowski, Lana Wachowski, USA, 1999)

Kijánu, Lórens, Kerí, Hugo či Džou sa stretli na pľaci nakrúcania veľkého sna istých dvoch bratov, ktorí sú už dnes setrami, ale to je jedno, hlavne, že sa pustili minulý rok do štvorky. Takže Níjo zisťuje, že žije vo svete, kde nie je nič také ako sa zdá. No a kde je pes zakopaný, respektíve kam vedie králičia nora? Do skutočnej reality nie tak vzdialenej budúcnosti, kde všetci oddychujú vo veľkých nádržiach a majú svätý pokoj, ale napriek tomu sa zopár nespokojných jedincov rozhodne, že dá prednosť vojne so strojmi pred pohodlnosťou života v počítačovom programe Matrix. Tiež si klepete na čelo? Nevadí, sledovať túto cestu k prezretiu a neistému víťazstvu bola nesmierna zábava, stále sa dá nad ňou premýšľať a sledovať celý komplikovaný príbeh aj v kontroverzných dvoch pokračovaniach. Prvé stretnutie s Matrixom som absolvoval v (dnes už pochopiteľne neexistujúcom) kine Tatra v roku vzniku filmu a odchádzal som doslova nadšený. Následné pokračovania ma zaviedli do kina Istropolis – to je tá budova, čo sa ide teraz búrať. Odporúčame pravidelné maratóny celej trilógie na domácom kine, možno pri nich prehodnotíte aj neprávom odsudzované pokračovania. Zmysel to celé dáva, problém je skôr v tom, že záver neponúka dostatočnú katarziu z predpokladaného víťazstva ľudstva nad strojmi.

Nr. 10.2: Trináste poschodie (The Thirteenth Floor, r. Josef Rusnak, USA / Nemecko, 1999)

Príbeh začína v roku 1937 v Los Angeles. Nasleduje skok a my zisťujeme, že sa celý dej v skutočnosti odohráva v roku 1999, keď si niekto zmyslel, že zostrojí virtuálny svet a zabýva ho rôznymi figúrkami. Nejde však o tak premakaný výtvor ako samotný Matrix, možnosti vynálezcov sú predsa len obmedzené a obyvatelia Los Angeles majú možnosť zájsť až k hraniciam svojho sveta, ako naznačuje už samotný plagát k snímke. Áno, aby sa stal z Trinásteho poschodia hit, musel by vzniknúť v inom čase ako Matrix, každopádne jeho televízne opakovania a samozrejme aj DVD distribúcia z neho urobili menší kult. Ale stále nie taký ako by si film zaslúžil. Ide o lacnejšie áčko, respektíve drahšie béčko, ako chcete, vašu pozornosť si ale zaslúži. Ak navyše bývate na trinástom poschodí, nie je čo riešiť. Producenti zariskovali a známejšie tváre typu Armin Muehler Stahl sa objavia len vo vedľajších úlohách, o to však nejde. Podstatná je super zápletka, príjemná retro atmosféra a fakt, že ide o dielko, ku ktorému sa budete radi vracať. Trináste poschodie videli českí diváci v kinách, my slovenskí sci-fi nerdi sme museli chodiť len na ten Matrix, no…

Nr. 10.3: Sexuálne praktiky pozemšťanov (The Mating Habits of the Earthbound Human, r. Jeff Abugov, USA, 1999)

Mimozemšťania nemajú taký super život ako sme si mysleli, náš sexuálny život nám totiž môžu iba závidieť. Od nudy z pozorovania nášho sveta začnú sledovať istý mladý pár od zoznámenia až po manželský život a konečne zistia, že niektoré ich telesné partie nemusia slúžiť iba na vyprázdňovanie tekutín. Pokračovanie o sexuálnych praktikách mimozemšťanov našťastie nevzniklo… Keď tak nad filmom premýšľame, ide vlastne o pseudodokument, v ktorom nás dejom sprevádzajú hlasy mimozemšťanov a komentujú všetko, čo vidia. Na film som narazil pred rokmi niekedy o polnoci na nejakom našom úžasnom komerčnom kanáli a trochu som sa čudoval, že o vydarenej vtipnej sci-fi komédii som nikdy nepočul. Najmä ak hlavnú ženskú úlohu hrala vtedajšia sexbomba Carmen Electra a objaví sa tu aj kolegyňa Ally McBealovej Lucy Liu.