Scenárista vidí prvý
Roberta Tóthová 12/5/2019

Film Čiara vznikol v réžii Petra Bebjaka podľa scenára Petra Balka a v rámci témy Načo scenár? sme sa rozhodli zverejniť dva úryvky. Scénu, ktorá bola zrealizovaná presne podľa literárneho scenára (1. úryvok) a obraz, ktorý síce nakrútený bol, ale pri finálnom strihu ho režisér z filmu vypustil.

Na základe týchto úryvkov môže byť pre diváka bez filmárskych skúseností zaujímavý jazyk textu,  ktorý musí scenárista už v procese písania “vidieť” a “počuť” na plátne. Text klasicky štruktúrovaného literárneho scenára je schémou – aby bol univerzálne zrozumiteľný nielen pre autorov, ale aj pre producentov, hercov a všetkých členov štábu.

Scéna, ktorá bola nakrútená 1:1

INT. VÄZNICA: VYCHÁDZKOVÁ MIESTNOSŤ – RÁNO

Vychádzková miestnosť s kruhovým pôdorysom, betónové steny ústia do pletiva s ostnatým drôtom, za ktorým sa črtá zatiahnutá obloha bez slnka.

Jona sa opiera o stenu. V rohu sa črtá bezpečnostná kamera. Dvere do miestnosti sa po chvíli otvoria, dovnútra vojde mladík vo väzenskej uniforme s putami na rukách. Vlasy má kučeravé, oči detské. A tvár posiatu niekoľkými čerstvými podliatinami. LUKA (22).

JONA (ukrajinsky): Kto ti to urobil?

Luka nereaguje, pozoruje kruhový výrez oblohy.

LUKA (ukrajinsky): Daj mi cigaretu!

Jona podá Lukovi cigaretu, zapáli mu. Luka si potiahne a slastne vydýchne.

JONA (ukrajinsky; šepká): Dostanem ťa odtiaľto… Ale potrebujem čas.

Luka si potiahne z cigarety, pousmeje sa.

LUKA (ukrajinsky): Pred tromi dňami… Dorezali tvár chlapcovi z vedľajšej cely. Len tak. Žiletkou, ktorú prepašovali v mydle. Vieš, prečo to urobili?

Jona ťažko prehltne, Luka sa k nemu nahne.

LUKA (ukrajinsky): Aby videli reakciu dozorcov. Potrebuješ čas… Ale ja žiadny nemám.

Jona schytí Luku za ramená, uprene sa mu zahľadí do očí.

JONA (ukrajinsky): Prisahám ti na vlastný život… Dostanem ťa odtiaľto. Ale musíš mi pomôcť. Musíš sa držať mimo a… Veriť.

Luka sa vytrhne z Jonovho zovretia.

LUKA (ukrajinsky): Vieš, čomu verím? Že ak ma čo najskôr nedostaneš von, tak… Tak sa obesím. Vďaka za cigu, oci!

Luka zahasí cigaretu, podíde ku dverám a zaklope na ne. Dvere sa otvoria a Luka sa stratí vo vnútri. Jona zodvihne pohľad a pozrie na kruhový výrez oblohy, ktorý sa črtá za pletivom.

Scéna, ktorá sa do výsledného filmu nedostala.

INT. ZÁLOŽŇA – PREDPOLUDNIE

Trojrozmerný gýčový obraz Krista na stene.

V záložni nikto nie je. Interiér je útly a zaprataný, rozdelený pultom na dve časti. V regáloch je absolútne všetko – cez nevkusné náboženské ikony v zlatých rámoch, retiazkové hodinky, bižutériu, starožitnosti, keramické bábiky, zlaté zuby, mobily, vibrátory, televízory, rádiá, atrapy pušiek, umelú nohu až po pozlátený kočík.

V pozadí počuť rinčanie skla, potom kroky. Dvere, vedúce do skladu, sa otvoria a zjaví sa v nich Ivor s prilbou na hlave. Rozhliadne sa po záložni, zastane pri trojrozmernom obraze Krista na stene – pri pohľade sprava je Kristus vážny, pri pohľade zľava sa usmieva. Ivor prejde k regálom, začne sa v nich prehrabávať. Potom zastane, uprene hľadí na sklenú vitrínu. Otvorí ju a začne sa v nej prehrabávať, čosi zoberie do ruky. Vtom zneistie.

SAKRAMENTO: (MO; ukrajinsky) Ivor?

V chodbe stojí zavalitý SAKRAMENTO (50), Róm s veľkým pupkom, hrubou zlatou reťazou okolo krku a sadrovým klobúkom na hlave. Prekvapene hľadí na Ivora, ktorý mu je otočený chrbtom. Vtom Ivor prudko priskočí k hlavnému vchodu, trasie kľučkou a snaží sa zamknuté dvere otvoriť. Jeho márny pokus trvá hodnú chvíľu, čo ešte prehlbuje trápnosť situácie. Po chvíli prestane, zloží si helmu, otočí sa a pozrie zahanbene na pobaveného Sakramenta.

SAKRAMENTO (ukrajinsky): Vieš, čo je väčší hriech než okradnúť Cigána? Okradnúť Sakramenta.

IVOR (ukrajinsky): Vysvetlím ti to…

SAKRAMENTO (ukrajinsky): Ukáž ruky, gadžo!

Ivor po chvíli natiahne k Sakramentovi ruku, medzi prstami zviera prsteň s falošným diamantom. Sakramento pristúpi tesne k Ivorovi, prehliada si prsteň.

SAKRAMENTO (ukrajinsky): 117 karátov, Niagarské oko, originál. Koľko máš pri sebe?

Ivora Sakramentova reakcia prekvapí, začne sa prehrabávať vo vreckách a vyloží na pult pár mincí a skrčených papieroviek – dokopy asi 150 korún. Sakramento si Ivora premeria pohľadom, potom hánkami prstov poklepe po helme na moped.

SAKRAMENTO (ukrajinsky): Urobíme to takto. Ty prežiješ krásny život s Krajňákovou dcérou a ja zdedím moped. Helmu si nechaj, je to šmejd. Tak čo… Máme obchod, Ivorko?

Sakramento natiahne k Ivorovi otvorenú dlaň, Ivor chvíľu váha. Potom si podajú ruky. Sakramento sa široko usmeje, od radosti si zatlieska. Rozhliadne sa po záložni, pristúpi k regálu, vytiahne pozlátený kočík a nadšene pozrie na Ivora.

SAKRAMENTO (ukrajinsky): Svadobný dar od Sakramenta?