S Dominikou
Peťa Sedláková 30/3/2018

ROZHOVOR Z CYKLU INÉ VÍZIE SK

Víťazka druhého ročníka Iných vízií SK Dominika Koššová (DK) zo Žiliny zaujala porotu snímkou S Valie (2016), v ktorej využíva stratégiu rakúskej umelkyne Valie Export a pomocou nej apeluje na súčasné obývanie digitálneho priestoru. O tom, v akých “priestoroch” sa sama pohybuje, mi porozprávala v nasledujúcom rozhovore.

PS: Zdá sa, že vo svete intermédií si sa najviac našla vo svojráznych performáciách, ktoré prebiehajú vo virtuálnom priestore. Podobne ako pri S Valie, aj pri videách S Marinou (Abramović)  a S Bruceom (Naumanom) zasahuješ vlastnou fyzickou prítomnosťou do už existujúcich diel svetových performerov. Aké boli začiatky vytvárania tohto konceptu?

DK: Baví ma kombinovať rôzne nazbierané prvky a kolážovať nápady. Často šlo o podnety, ktoré mi ponúkla škola: informácie z dejín umenia, workshopov, prednášok, ale najmä z rozsiahlych výskumov, ktoré sú mojou prípravou pred projektom. Zároveň sa ma už dlhšiu dobu drží téma priestoru a pohybu. A ešte je fajn, keď je to aspoň z časti humorné.

PS: Po dvoch rokoch štúdia maľby na Ostravskej univerzite u Františka Kowolowského si nastúpila na Katedru intermédií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Kedy si začala venovať tvojmu konceptu väčšiu pozornosť?

DK: Na stáži v Dubline (Dublin Institute of Technology – pozn. aut.) som dokončovala zadanie z bratislavského predmetu Interaktivita audiovizuálneho umenia. Téma znela performancia vo virtuálnom priestore. Ja som vytvorila krátke video, kde som po malej prechádzke cez niekoľko ukážok z videí nájdených na youtube s témou virtuálny priestor vtancovala na “facebookovskú” stránku učiteľa predmetu Tomáša Javúrka, kde zverejnil svoju video performance s názvom Performer 2011. Tak vzniklo moje video Performer 2016. V Dubline som sa tiež zúčastnila workshopu so Sarah Pierce, ktorá nám predstavila vlastný prístup k tvorbe performácií a rozprávala o tom, kto ju k nej inšpiroval. Boli to mená ako Bruce Nauman, Trisha Brown, Yvone Rainer…

PS: Po návrate na Slovensko si sa zúčastnila workshopu s berlínskym umelcom, kurátorom a historikom umenia Sakrowskim. Čo pre teba znamenala táto skúsenosť v súvislosti s vytvorením konceptu spomínaných video artov?

DK: Na workshope Gallery Surfing som sa zoznámila s programom, ktorý spája video z kamery s videom z pracovnej plochy počítača, nahráva a streamuje. Pomohlo mi to pri technickom spôsobe spracovania. Myslím, že myšlienka pokračovať na viacerých mojich videách a zároveň vytvárať nové s touto tematikou vznikla práve po konzultáciách so Sakrowskim.

PS: Snímka PRIVÁTe (2017), ktorá sa taktiež dostala do finálnej “osmičky” aktuálnych Iných vízií SK je opäť konceptuálne zameraná na pohybovú performanciu, no digitálny priestor v nej opúšťaš a na osobné obmedzenia upozorňuješ prostredníctvom postáv obývajúcich stiesnené spoločné priestory…

DK: PRIVÁTe je video-dokumentácia k mojej bakalárskej práci. K jej vzniku ma inšpiroval pohybový workshop s Petrou Fornayouvou počas posledného semestra na VŠVU. Išlo o event, ktorý sa konal v jeden večer 22. mája 2017 v Bratislave. V priestoroch bytu na Konventnej ulici sa odohrávala pohybová performancia a pozvaní aj náhodní okoloidúci ju mohli pozorovať cez otvorené okná. Práca bola zameraná skôr na pozorovanie prostredia – fascináciu bytom, v ktorom som v tom čase bývala. Bol plný predmetov a nábytku, mal zaujímavé architektonické a kutilské DIY riešenia. Tie ponúkli mnohé pohyby pre tanečníkov – performerov. Priestor chápem ako formu – niečo, čo nás formuje a nás a naše reakcie – akcie. Snažím sa sústrediť na jeho pozorovanie, pochopenie a využitie, prípadne nekonvenčné použitie. Pri danom projekte ma najviac zaujímal pohyb, ktorý táto forma ponúka a zároveň ma zaujímal samotný event, spôsob prezentácie priestoru a hranica medzi súkromným a verejným priestorom.

PS: Po ukončení bakalárskeho štúdia si sa rozhodla odísť na pracovnú stáž do Belfastu. Čím bolo podmienené toto rozhodnutie? V čom tvoja práca spočíva?

DK: Bakalára som študovala 5 rokov a mala som pocit, že si potrebujem dať pauzu. Chcela som si vyskúšať, čo by som profesne zvládla a zistiť, či by som sa momentálne vedela uplatniť v kreatívnom priemysle. Po hľadaní som sa dostala do animačného štúdia Enter Yes. Väčšinou pracujem na menších projektoch, doteraz šlo o pár motion graphics (pohyblivé texty či jednoduché animácie grafických symbolov) do filmov pre BBC, nakrúcam a strihám development blog o hre, ktorú pripravujeme. Jeho cieľom je priblížiť, akú technológiu používame a s čím pracujeme pri tvorbe hry (jednotlivé časti hry, charaktery, prostredie, príbeh, atď.). Zároveň kreslím storyboardy, pripravujem animatic pre film, ktorý vzíde z našej produkcie. Občas vytváram aj plagáty a vizualizácie pre budúce projekty.