Reťazový strach z výkupného
Erik Binder 13/11/2019

Z CYKLU WE LOVE 90’S

Rok Pána 1996 sa aj naďalej niesol v pozitívnom duchu nakrúcania kvalitných trilerov, takže opäť vám pripomenieme skôr to lepšie, čo v tomto ročníku vzniklo. Každopádne Reťazová reakcia je pre mnohých totálna sračka, takže v tomto prípade sa dá hovoriť aj o čiastočnom guilty pleasure, osobne ju ale odporúčam s čistým svedomím filmového odborníka s certifikátom Mgr. z VŠMU. Výber vyplýva z eliminácie akčných filmov, ktoré boli zároveň aj solídnymi trilermi, takže sa nám sem nezmestila Mission: Impossible, kde vlastne všetko narúša len záverečná nonsense wtf akcia vo vlaku. Skala (The Rock) Michaela Baya patrí určite najmä do kolonky akčného žánru. Mrzí nás, že sa do trojky nezmestil Čas zabíjať (Time to Kill), prvotriedny triler na motívy knihy Johna Grishama. Skrátka nemôže byť vždy všetko v trojke kvalitatívne top. Čas zabíjať mnohí z vás určite dobre poznajú, kým Reťazovú reakciu zrejme iba málokto. No a Fargo? To si pokojne zaraďte ako najlepší film roka, predsa však ide o nezávislú snímku s vysokým percentom explicitného násilia, čierneho humoru, a nie klasický triler s vážnou tvárou.

Nr. 7.1.: Reťazová reakcia (Chain Reaction, r. Andrew Davis, USA, 1996)

Tím vedcov príde k poznaniu, že voda sa dá využívať ako pohonná látka namiesto ropy. Nie, vážne. No a ich laboratórium sa stane terčom útoku a pri ultra-mega-explózii budete mať dojem, že nastala tretia svetová vojna. Očitým svedkom, a bohvie prečo aj hlavným podozrivým, sa stáva študent Eddie Kasalivich. Samozrejme, za akciou stoja ziskuchtivé energetické spoločnosti závislé od svojich zdrojov energie a Eddie sa zrazu ocitá na úteku. Sprevádza ho Rachel Weisz, aby mal pred kým machrovať a aby mal film vyššie tržby. Tie ale boli nakoniec skutočne mizerné. No a kto stvárnil Eddieho? Samotný Keanu Reeves s prazvláštnym účesom, ktorý by mu mohol závidieť aj Nicolas Cage vo svojich „najlepších rokoch“. Na ich spoločný živočíšny sex zabudnite, to by tu musel hrať Michael Douglas. Film nakrútil autor dokonalého Utečenca (The Fugitive) Andrew Davis. Jeho talent pre akciu, vedenie hercov a napätie cítiť aj v Reťazovej reakcii, no tomu, aby sa z neho stala ďalšia klasika, zabránil priemerný scenár.

Nr. 7.2.: Výkupné (Ransom, r. Ron Howard, USA, 1996)

A opäť sme na poli nefalšovanej trilerovej kvality. A opäť ide o film, aký v televízii nevynechám ani pri jeho x-tej repríze, jedine, že by som nebol akurát doma, lebo som si neprečítal vopred televízny program. Vynikajúci je aj slovenský dabing, dokonca mu dávam prednosť pred tým českým, čo sa týka napríklad aj dnes už spomenutého Utečenca. Mel Gibson hrá riaditeľa aeroliniek, ktorý sa možno v minulosti nezachoval voči svojim zamestnancom fér. Nakoniec sa mu to vypomstí a jeho malého syna unesie bývalý policajt spoločne s  niekoľkými špičkovými komplicmi. Toho si dokonale vychutnal Gary Sinise. Ale bacha, zoznam hviezd sa nekončí, jedného z členov gangu únoscov si zahral aj bývalý člen New Kids on the Block Donnie Wahlberg, mimochodom brat podstatne úspešnejšieho Marka. Pripomeňme, že Donnie mal síce malú, ale veľmi dôležitú úlohu aj v horore Šiesty zmysel (The Sixth Sense, r. M. Night Shyamalan, USA, 1999). Ide o toho týpka v slipoch, čo si na začiatku vystrelí mozog z hlavy v kúpeľni a „postrelí“ aj Brucea Willisa.

Nr. 7.3.: Prvotný strach (Primal Fear, r. Gregory Hoblit, USA, 1996)

Prvotný strach v našom výbere samozrejme nesmie chýbať. Triler o tajomnej vražde nejakého vysoko postaveného slizkého biskupa odhaľuje zamlčiavané zločiny za dverami cirkevných budov, tu ale od začiatku poznáme vraha, pomaly ako v Columbovi. Je ním istý mladík trpiaci schízou a tvrdiaci, že si svoj čin nepamätá a že vraždila jeho druhá osobnosť, či niečo v tom zmysle. Na prípade si chce poleštiť svoje ego samoľúby chicagský právnik v podaní Richarda Gerea, jeho bývalú milenku a oponentku si zahrala zase nedocenená blonďavá kráska a večná sympoška Laura Linney. Osobne mi prekvapivá pointa filmu pri prvom pozretí došla tuším niekedy v dvadsiatej piatej minúte, lenže Prvotný strach skutočne nie je len o nej. O tom sa presvedčíte, ak ho uvidíte podobne ako ja minimálne päťkrát. V telke ho dávajú stále, no a my musíme vyzdvihnúť najmä výkon Edwarda Nortona, za ktorý bol nominovaný na Oscara, Zlatý glóbus, cenu BAFTA a získal cenu kritikov mesta Los Angeles. Spresnime, že išlo o nominácie a víťazstvo v kategórii najlepší herec vo vedľajšej úlohe. Od režiséra Gregoryho Hoblita si určite pozrite na DVD či BD nedocenený sci-fi triler Frekvencia (Frequence, 2000) s komplikovanou zápletkou komunikácie medzi otcom a synom naprieč dvoma časovými rovinami, na ten totiž naše televízie dlhodobo serú, asi ho tam nikto nepochopil.