Psychopati, ktorí nás (ne)bavia
Martin Žofaj 30/3/2021

V roku 2021 vraj môžeme očakávať tretiu sériu úspešného seriálu z dielne Netflixu. Hovorím o seriáli You (2018), kde je hlavnou postavou Joe Goldberg (Penn Badgley). V prvej sérii zdanlivo milý chlapík pracujúci v kníhkupectve sa zamiluje do sympatického dievčaťa Beck (Elizabeth Lail), ktoré študuje poéziu. Najprv by si človek myslel, že sa veľa v tejto romanci stať nemôže, avšak už zadefinovanie žánru vás donúti premýšľať, kedy sa stane nejaký zločin, či dokonca vražda.

V druhej sérii nasleduje veľmi podobná mustra príbehu, avšak s vymenenými postavami a prostredím. Stále je hlavnou postavou náš Joe, ktorý sa javí ako sympatický psychopat. Nechcem ísť do detailov, čo sa príbehu týka, avšak zaujal ma práve postoj, ktorí mnohí diváci nadobudnú – sympatia s psychopatom.

Čím to je, že s týmto psychopatom sympatizujeme? Pritom, keď si človek predstaví podobný scenár na sebe, či na svojom blízkom, je to skôr smutná, no pravdivá analógia násilia na ženách, ktoré len podčiarkuje nedávny zločin spáchaný na Sarah Everardovej počas prechádzky po londýnskej ulici.

Rozumiem žánrovosti a rozumiem aj akémusi heroickému vnímaniu psychopatov na základe presvedčenia, že nám sa to stať nemôže. Ale môže.

Je možno na zamyslenie, či by práve tvorcovia takýchto filmov nemali túto tému otvárať a prispievať k osvete mužov, ktorí naozaj netušia, čo majú robiť, aby sa ženy cítili bezpečne.

Seriál You nás dostáva do mysle vraha a násilníka, ktorý je kvôli svojim patetickým cieľom ochotný spraviť čokoľvek a zlikvodovať kohokoľvek, kto mu v tom bráni. Síce sa na jednotlivé vraždy pozeráme cez prsty a z nášho kresla a určitým spôsobom mu i držíme palce, treba sa zamyslieť, či práve prostredníctvom týchto médií nezľahčujeme tému násilia páchaného na ženách. A to teraz nehovorím len o sérii You, ale takýchto filmov naozaj pribúda.

Môžem spomenúť napríklad The Undoing (2020) na HBO, kde je taktiež ústrednou postavou filmu psychopatický muž v podaní sympatického Hugha Granta. Alebo novinku na Netflixe Behind Her Eyes (2021), kde sa stretávame síce s trochu mysterióznym twistom, ale s veľmi podobnou hlavnou ideou, ako práve v sérii You – psychopatický jedinec nasleduje svoj cieľ a well-being skrz všetky prekážky, ktoré sa vyskytnú v jeho ceste.

Mám pocit, že pocitová vzdialenosť týchto problémov práve u mužov a ich zľahčovanie môže prameniť práve z tohto, že sa v živote neocitli v situáciách, ktoré by ich ohrozovali v takej miere, ako sú ohrozené ženy napríklad po zotmení.

Musím sa priznať, že som sám bol prekvapený, do akej miery je toto ohrozenie aktuálnym problémom a aké dôležité je zabezpečiť naše priateľky či kamarátky. Avšak najbezpečnejšie prostredie by pre ne bolo také, v ktorom by muži nepáchali násilné zločiny. Práve preto si myslím, že série a filmy podobné You, by mali ako prvé šíriť v tomto osvetu.

Rozumiem, že scenáristi filmu dbajú na akúsi zábavnosť deja a takzvaný binge-watch efekt, ktorý diváka núti seriál dopozerať v jednom slede, avšak niektoré lacné dialógy či zvraty by som radšej nahradil scénami, ktoré by ukázali mužom, že to nie je úplne správny prístup, alebo ženám, že môžu byť v bezpečí. Možno je ešte čas vložiť to do tretej série.