Prvý festival seriálov Serial Killer priťahuje do Brna

V Brne momentálne prebieha pilotný ročník festivalu Serial Killer, vôbec prvej súťažnej prehliadky zameranej na televíznu a online seriálovú tvorbu v strednej a východnej Európe. Prvý ročník sa prirodzene oprel o dánsky región, kde je tvorba pôvodných televíznych formátov jednou z najkvalitnejších, nielen v Európe. Dánsko sa síce preslávilo detektívkami, no nejde o jediný žáner, v ktorom vyniká. Festival osvieži napríklad kultovú mystery sériu Lars von Triera z 90. rokov Kráľovstvo a predstaví oceňovanú rodinnú drámu Dedičstvo. Príbeh štyroch súrodencov, ktorí hľadajú po smrti matky cestu jeden k druhému, je považovaný za míľnik dánskej televíznej produkcie.

Aktuálnu dánsku tvorbu reprezentujú Cesty pána, od autora hitu Vláda (2010) Adama Pricea. Vo Vláde sa odkrýva previazanosť politiky a médií, v novinke Cesty pána sa tvorcovia zamerali na cirkev a otázky viery. Serial Killer predstaví aj čerstvý výpravný projekt Liberty o škandinávskej diaspore v Afrike v 80. rokoch. 

Nemeckú tvorbu reprezentuje kontroverzný sitcom Hnedá rodina s cenou Emmy za krátkometrážnu tvorbu. Jeho hrdinami sú dvaja neonacisti a dievčatko inej pleti. Nemecká satira na malomesto Vitajte v Hindafungu je zas sľubným odkazom na nekompromisnú coenovskú poetiku.

Zaujímavý môže byť aj vhľad do estónskej seriálovej produkcie. Banka je desaťdielna miniséria reflektujúca 90. roky a festival ju uvedie vo svetovej premiére.

Špeciálny priestor je venovaný nezávislým webseriálom zo strednej a východnej Európy. Štvorhodinový blok premietnu v piatok a výber by mal ilustrovať žánrovú a tematickú rôznorodosť.

Súčasťou festivalu je aj Industry program. ,,Zameriame sa na inovatívne finančné stratégie v súvislosti s webseriálmi a predstavíme rôzne metódy vývoja scenárov,” hovorí zakladateľka festivalu Kamila Zlatušková. Piatkový program je zameraný na technológie, príbehové počítačové hry a budúcnosť televízie ako distribučnej platformy.

Brnenský festival Serial Killer trvá do soboty 5. mája.