Piata udalosť v Gattace
Erik Binder 23/10/2020

Z CYKLU WE LOVE 90’S

Máme tu opäť nesmierne silný ročník a výber toho najdôležitejšieho je doslova Sofiinou voľbou. No uznajte, rok 1997 priniesol kúsky ako Kontakt (Contact) Roberta Zemeckisa, vynikajúcu satiru Hviezdna pechota (Starship Troopers) Paula Verhoevena, druhý diel Jurského parku s podtitulom Stratený svet (The Lost World: Jurassic Park, r. Steven Spielberg), štvrtého dielu sa dočkal aj Votrelec a čakalo ho Vzkriesenie (Alien: Resurrection, r. Jean-Pierre Jeunet), otázkou, samozrejme, je, či nemal radšej ostať vo vesmírnej hrobke. Dôležitý sci-fi prvok obsahoval aj triler Johna Woo Tvárou v tvár (Face/Off), ale tu sme skôr na akčnej pôde. Rovnako aj Mužov v čiernom (Men in Black, r. Barry Sonnenfeld) berieme skôr ako bláznivú komédiu, takže do užšieho výberu sa nedostala, navyše až taká úžasná zábava to nebola ani svojho času. Tentoraz tak neostal priestor ani na naše obľúbené guilty pleasures, a my sa ospravedlňujeme Kevinovi Costnerovi, pretože jeho Posol budúcnosti (The Postman) je skrátka „nesmrteľný“. Nakoniec tu teda máme tri snímky, ktoré nečakalo jednoznačné prijatie, ale nikto im nemôže uprieť originalitu a zaujímavé nápady.

Nr. 8.1: Piaty element (Le Cinquième élément, r. Luc Besson, Francúzsko, 1997)

V prípade Luca Bessona nejde o prvý pokus o science fiction, v roku 1983 nakrútil na kolene komornejšie ladené postapo Posledný súboj (Le Dernier Combat). No a osobne sa musím priznať, že ma dodnes baví viac než zámerne gýčový, postmoderný, intertextuálny a bohvie aký ešte Piaty element. Ide o nesmierne kultovú záležitosť, ktorú som, bohužiaľ, nikdy neprijal všetkými piatimi zmyslami ani elementmi svojej duše a že šancí som už dal tomuto francúzskemu blockbusteru dosť, či už v telke alebo na DVD. Nedá sa svietiť, Mila Jovovich s oranžovým zostrihom, Bruce Willis s malou prehadzovačkou a Gary Oldman s tou väčšou sú určení inému publiku. Hľadanie piateho elementu vo svete vzdialenej budúcnosti má svoju tvár, svojskú atmosféru, hutný dej a peknú myšlienku, ale rozhodne nie je určené pre každého. „Čerešničkou na torte“ je však Chris Tucker v úlohe béčkového zabávača, jeho kostým, účes a uhrančivý pohľad očí v tvare ping-pongových loptičiek vám môžu začať otvárať povestný nožík vo vrecku, tak sa treba na to pripraviť.

Nr. 8.2: Gattaca (r. Andrew Niccol, USA, 1997)

Aj ďalší titul v našom výbere sa stal kultom, tentoraz však čisto v myšlienkovom móde, žiaden „vizuálny farebný teror“ ako v Piatom elemente nás nečaká. Svet budúcnosti je klasickou filmovou utópiou, kde rozmnožovanie ľudstva majú pod palcom genetickí inžinieri. Ako to tak chodí, v každom chlieve sa nájde jedinec, ktorý sa vzbúri systému a nakoniec ho buď povalí, alebo sa stane jeho súčasťou. Ako skončí Ethan Hawke v úlohe ľudského dieťaťa Vincenta, nebudeme spoilerovať. Uhladený, ale premyslený vizuál je súčasťou takmer každého filmu Andrewa Niccola, ktorý je ale posledné desaťročie trochu mimo formy. Nenechajte sa ale obalamutiť ľúbivými plagátmi k filmu, budú sa tu naťahovať aj nohy na škripec. Ethanovi asistujú Uma Thurman a Jude Law (ale bacha, na invalidnom vozíku), Ide o taký kvalitný film, že ani sranda sa z neho nedá robiť, no fanúšikovia starej dobrej hereckej školy ocenia, že tu nájdu aj veteránov Ernesta Borgnina alebo Alana Arkina.

Nr. 8.3: Horizont udalosti (Event Horizon, r. Paul W.S. Anderson, Veľká Británia / USA, 1997)

Tak, a na záver sme si nechali niečo krvavejšie a drastickejšie, Horizont udalostí patrí medzi najtemnejšie vesmírne horory, aké kedy vznikli. Ak máte dojem, že pôjde o ďalšiu variáciu na Votrelca, tak to ani náhodou, k slovu sa dostanú doslova pekelné sily, ale ono je to všetko o niečo zložitejšie. Pokiaľ ste to nezaregistrovali, tak od roku 2015 máme na Mesiaci kolónie a o 12 rokov sa plánuje ťažba nerastných surovín na Marse. Ale médiá vám to nepovedia, takže si treba pozrieť radšej Horizont udalostí, ktorý všetko uvádza na pravú mieru. A v roku 2040 opustíme hranicu slnečnej sústavy, vážne. Ale najskôr bude treba zistiť, čo sa stalo na vesmírnej lodi Event Horizon, ktorá zrazu začala vysielať signál spoza Neptúna. Ako uvidíte, pôjde o chybu. Horizont udalostí je ten typ filmu, ktorý síce nie je dokonalý, ale má takú pohlcujúcu atmosféru, že fanúšik sci-fi sa k nemu bude opakovane vracať až do skonania sveta. V súčasnosti je k dispozícii aj HD verzia, čiže nostalgické spomienky na prvé pozretie na analógovej telke vo formáte 4:3 si máte možnosť výrazne upgradovať. Sam Neill hrá skoro všade, a tak hrá aj v Horizonte udalostí, Laurence Fishburne si tu možno kúpil vstupenku do Matrixu a milovníci krásnych blondínok možno konečne objavia Joely Richardsonovú. Ja som rád, že sa mi to podarilo už v roku 1997.