Oslava absolútnej slobody
Dušan Šutarík 5/5/2019

The Beach Bum (r. Harmony Korine, USA, 2019, 95 min)

Harmony Korine patrí k tým tvorcom, ktorých diela vyvolávajú kontroverzie a rozhodne nie sú prijímané bezvýhradne kladne. Korine naposledy v roku 2012 rozdelil kritikov aj divákov svojím pozoruhodným kúskom Spring Breakers a jeho novinka The Beach Bum v nastolenom trende pokračuje.

Hlavným hrdinom je excentrický básnik Moondog (Matthew McConaughey). Čas trávi chľastaním, húlením trávy, šňupaním koksu a písaním poézie. Prachov má dosť, kašle na pravidlá a život si skrátka užíva.

The Beach Bum je viac-menej zlepencom rôznych scénok, v ktorých vidíme Moondoga, ako pod vplyvom nejakej návykovej látky robí kraviny všetkého druhu. Korine nerobí veľkú drámu a tým, čo by očakávali tradične vystavaný príbeh, ukazuje vztýčený prostredník. Znalci jeho tvorby budú zrejme spokojní, no pre náhodných divákov pôjde len o nudnú zlátaninu bez pointy či zmyslu.

Nad The Beach Bum netreba rozmýšľať, treba si ho len tak užívať. Je oslavou slobody v opare marihuany, poézie a alkoholu, výsmechom konvenciám. Moondog je možno do istej miery Korineove alter-ego – je mu jedno, čo si o ňom myslíte, ide si svojou cestou a je na vás, či to prijmete, alebo nie. Jeho eskapády sú zabalené do pôsobivého vizuálneho štýlu plného expresívne nasvietených záberov a blikajúcich neónov.

Vo filme sa mihne viacero slávnych hercov, avšak najväčšiu pozornosť na seba logicky strháva McConaughey. Ten si svojho bohéma skutočne užil a vštepil mu potrebnú dávku sympatickosti. Kvalitné výkony predviedli aj Isla Fisher, Martin Lawrence, Jonah Hill, Snoop Dogg či nečakane vtipný Zac Efron. Vo výsledku je The Beach Bum také zvláštne absurdné divadlo plné podivných figúrok, ktoré sa vrhajú do šialených situácií.

Film je postavený na unikátnej atmosfére a príbeh alebo nejakú hlbšiu myšlienku jednoducho nerieši. Ide o príjemný feel-good film, ktorý baví a pri ktorom sa cítite v pohode (podobne ako Moondog). Tí, čo by chceli prepracovaný príbeh či autorské výpovede, nech idú o dom ďalej. Osobne som sa nemohol ubrániť miernemu sklamaniu, latku kvality som mal po Spring Breakers nastavenú možno až príliš vysoko. Navyše sa mi zdalo, že Moondogove absurdné patálie už ku koncu frčali na voľnobeh a film citeľne strácal na tempe.

Celkový dojem z The Beach Bum však je skôr pozitívny, svojská poetika mi celkom učarovala a zažil som príjemne odviazanú zábavu, ktorá nemá iný cieľ, než baviť – a dáva to najavo drzo a originálne!