Neskutočná cesta Terminátora v obojku
Erik Binder 15/4/2020

Z CYKLU WE LOVE 90’S

Milí nakazení aj nenakazení čitatelia. Korona-nekorona, Plzeň-neplzeň, písať aj čítať sa musí aj v týchto ťažkých časoch a my nezaháľame! Prinášame vám opäť výber do našej rubriky scifíčka deväťdesiatych rokov. Tentoraz tu máme rok 1991, čo v prvom rade znamená, že kráľ sveta James Cameron priniesol jedného z najlepších zástupcov žánru všetkých čias, sequel Terminátora. Ostatné za až tak veľa nestálo, no na svoje si v deväťdesiatom prvom určite prišli milovníci béčok. Skrátka konkurovať v jeden rok Arniemu so zbraňou nemalo vôbec zmysel. To pochopili najmä tvorcovia chuťoviek ako Aligátor 2: Mutácia (Alligator II: The Mutation, r. Jon Hess), Kriteri 3 (Critters 3, r. Kristine Peterson), Útok vraždiacich rajčiat (Killer Tomatoes Strike Back!, r. John De Bello), Atómové gymnázium 2 (Class of Nuke ‘Em High Part II: Subhumanoid Meltdown, r. Eric Louzil) alebo Scanners 3 (r. Christian Duguay) a o nejaké hlboké posolstvá ani prvotriednu akciu sa pre istotu vôbec nesnažili. Opäť, pochopiteľne, došlo na nejaké tie dilemy, Mladé ninja korytnačky II. Tajomstvo bahna (Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze, r. Michael Pressman) sú pre mnohých dodnes kult. Poďme teda na vec.

Nr. 2.1: Terminátor 2: Deň zúčtovania (Terminator 2: Judgment Day, r. James Cameron, USA, 1991)
Okrem nezabudnuteľnej Arnieho hlášky „AL BÍ BÉÉÉK“ (prípadne „Ajl bí bäääk“) priniesla dvojka Terminátora prevratné triky, hutnejší príbeh, vyšperkovanú akciu, super nápady, dokonalého „tečúceho“ záporáka v podaní Roberta Patricka, svalnatú Lindu Hamilton alebo nesympatického sopliaka Edwarda Furlonga. Arnie je tentoraz klaďas, pretože sa tak rozhodlo hnutie odporu v budúcnosti, a bude chrániť Johna Connora pred T-1000, ktorého zase vyslala politická špička strojov naspäť v čase, nech už konečne zabije toho smrada Connora. Jimmy povedal v dvojke všetko, čo chcel, a tak sa séria začala uberať každým ďalším dielom vďaka iným tvorcom úplne iným smerom. Niežeby pokračovania 3, 4, 5 a 6 boli zlé filmy, naopak, sú výbornými akčákmi, avšak vôbec, okrem trojky, nerešpektujú vývoj udalostí vo fikčnom svete Terminátora číslo 1 a 2 a navzájom sa úplne ignorujú. Treba spomenúť, že prvé štyri pozretia na videu v rokoch 1991 a 1992 sprevádzal simultánny dabing a nie príliš vysoká kvalita x-tej kópie z nejakej nelegálnej „originálnej“ poľskej videokazety z Miletičky.

Nr. 2.2: Obojok (Wedlock, r. Lewis Teague, USA, 1991)
Holanďan Rutger Hauer (Blade Runner, r. Ridley Scott, 1982) bol veľkou hviezdou osemdesiatych rokov a trochu svoju kariéru v nasledujúcom desaťročí roztopil v akčných béčkach typu Obojok. Našťastie ho potom Christopher Nolan obsadil do filmu Batman začína (Batman Begins, 2005), kde skutočne išiel naplno. Ale nebuďme k Obojku zbytočne nespravodliví, aj keď možno zabrzdil Hauerovu kariéru, kto si na tento totálne zabudnutý film pamätá, ten si ho veľmi rád raz za čas pozrie. Dnes už nebohý Hauer si zahral zlodeja šperkov Franka, ktorého jeho kumpáni zradia, no iba on vie, kde sú diamanty ukryté. Je však zatknutý vo futuristickom väzení, kde mu dajú na krk špeciálny obojok sledujúci každý jeho krok. Vláda tak nemusí investovať doláre do zbytočností ako stráž. Netreba snáď dodávať, že Frank sa pokúsi o útek a asistovať mu bude zameniteľná sexi spoluväzenkyňa. Opäť platí, že Obojok je spätý s obdobím vyrastania a sledovania videokaziet z požičovne v našom panelákovom vchode. Nejaká televízna repríza tak síce nostalgicky poteší, ale už to skrátka nie je ono. Či ide o guilty pleasure, alebo iba guilty, prípadne dokonca pleasure, nech si odpovie každý sám.

Nr. 2.3: Neskutočná cesta Billa a Teda (Bill & Ted’s Bogus Journey, r. Peter Hewitt, USA, 1991)
Zdravíme všetkých nerdov, pre vás tu máme pripravený sequel Billa a Teda, dvojice mladých truľov, ktorí si obľúbili cestovanie v čase. Keanu Reeves v časoch snahy presadiť sa v Hollywoode si s príšerným prelivom zahral jedného z nich a na ceste okrem iných nešťastníkov stretne dokonca aj samotného Alberta Einsteina. Možno tu treba hľadať príčiny neprítomného vyšinutého pohľadu a obrovského hára slávneho vedca, ako ho poznáme z dobových fotografií. Dvojica sa ocitne v nebi, v pekle, stretáva Smrť a napríklad aj živého veľkonočného zajaca. Že z toho všetkým preskočí, je samosebou. Určite ale treba spomenúť, že v súčasnosti sa tvrdo maká na treťom dieli, samozrejme aj s Keanu Reevesom. Táto séria nemá, bohužiaľ, u nás veľkú tradíciu, popularita Reevesa by jej však vďaka trojke mohla výrazne pomôcť. Dosť bude záležať aj na tom, či sa film Bill & Ted Face the Music dostane do našich kín. Odvážne tipujeme, že na to distribútori nebudú mať gule…