Najlepšie queer seriály roku 2020
David Benedek 31/12/2020

Rok 2020 priniesol obrovské množstvo nových seriálov. Prišiel taktiež posun k výraznejšej reprezentácii LGBTI+ postáv a tém. Vybral som pre vás 15 najlepších seriálov z minulého roka.

Grand Army
Season 1, 9 dielov
Netflix
Online od: 16. októbra 2020

Každý rok sa dočkáme nového teen seriálu, ktorý prináša príbehy mladých postáv na strednej škole. Minulý rok to bola veľmi úspešná Euphoria, tento rok sme od Netflixu dostali Grand Army. Príbeh sa odohráva v Brooklyne, kde sú študenti traumatizovaní nedávnym teroristickým útokom. Seriál sa sústreďuje aj na postavu Sida, plavca v poslednom ročníku, ktorý sa snaží dostať na Harvard. Postupne sa dozvedáme o jeho homosexualite a spoločne s ním prežívame prijatie samého seba. Okrem coming outu seriál otvára aj tému sexuálneho násilia, rasizmu a chudoby.

Love, Victor
Season 1, 10 dielov
Hulu
Online od: 17. júna 2020

V roku 2018 prišiel do slovenských kín film Ja, Simon (Love, Simon, r. Greg Berlanti), ktorý bol adaptáciou knihy Becky Albertalli. Išlo o dôležitý moment v queer kinematografii, prvý film od veľkého filmového štúdia s hlavnou postavou mladého homosexuála. Minulý rok bol oznámený spin-off s názvom Love, Victor, ktorý spočiatku produkovala streamovacia služba Disney+, nakoniec sa ale presunul na Hulu. Love, Victor sa drží rovnakej romantickej narácie a formuly ako Love, Simon a otvára otázky vlastnej identity.

We Are Who We Are
Season 1, 8 dielov
HBO
Online od: 14. septembra 2020

Luca Guadagnino priniesol v roku 2017 oscarový film Daj mi tvoje meno (Call Me by Your Name), ktorý si získal fanúšikov aj kritikov po celom svete. Tento rok sme sa dočkali jeho prvého seriálového počinu. We Are Who We Are rozpráva príbeh dvoch tínedžerov, ktorí vyrastajú na americkej vojnovej základni v Taliansku. Seriál má netypické rozprávanie z pohľadu oboch hlavných postáv – nerieši otázky prijatia orientácie, ale predstavuje idealistický svet, v ktorom sú veci ako sexuálna orientácia a rodová identita vnímané ako bežná vec.

We’re Here
Season 1, 6 dielov
HBO
Online od: 23. apríla 2020

Reality show RuPaul’s Drag Race predstavila od svojej premiéry v roku 2009 viac ako 150 drag queens, ktorým dala táto šou platformu pre vlastné projekty. Mnoho súťažiacich dostalo vlastné televízne alebo webové programy. Tento rok HBO priniesla šou We’re Here, v ktorej tri milované drag queens Eureka O’Hara, Shangela a Bob the Drag Queen cestujú po malých amerických mestách a predstavujú ľudom umenie dragu.

Hollywood
Season 1, 7 dielov
Netflix
Online od: 01. mája 2020

Ryan Murphy je tvorca, ktorý výrazne pomohol k pozitívnejšiemu zobrazovaniu LGBTI+ postáv v seriálovej tvorbe. Či už ide o jeho muzikálový seriál Glee (2009-2015), alebo revolučný seriál Pose (2018-2020), v ktorom všetky hlavné postavy hrajú transrodové herečky. V jeho tohtoročnom počine Hollywood sa pohráva s ideou, ako by vyzeral Hollywood, keby dostali Afroameričania a homosexuáli rovnakú šancu na úspech v zlatej ére Hollywoodu ako bieli heterosexuálni herci. Rovnako ako v American Horror Story (2011-2020), aj v tejto minisérii Murphy pretvára dejiny a v tomto prípade predstavuje svet taký, aký by mal byť a nie taký, aký je.

AJ and the Queen
Season 1, 10 dielov
Netflix
Online od: 10. januára 2020

Na začiatku roka sme sa dočkali seriálu AJ and the Queen od Michaela Patricka Kinga, ktorý má na svedomí populárny seriál Sex v meste (Sex and the City, 1998-2004). V hlavnej úlohe sa objavuje RuPaul ako známa drag queen Ruby, ktorá cestuje po Amerike s malým dievčaťom AJ. Nejde o prelomové dielo, ale skôr o príjemné pozeranie pre fanúšikov jeho reality show RuPaul’s Drag Race, kedže vo vedľajších úlohách sa predstaví aj mnoho ex súťažiacich.

Julie and the Phantoms
Season 1, 9 dielov
Netflix
Online od: 10. septembra 2020

Julie and the Phantoms je muzikálový seriál určený pre mladšie publikum. Svojím spracovaním pripomína tvorbu Disney Channel, hlavne jeho známy muzikál High School Musical. V rámci queer kinematografie však ide o dôležité dielo, pretože v ňom predstavili dve gay postavy, medzi ktorými počas seriálu vzniká silné puto.

Ratched
Season 1, 8 dielov
Netflix
Online od: 18. septembra 2020

Ďalší seriál z tvorby Ryana Murphyho je prequel k filmu Prelet nad kukučím hniezdom (One Flew Over the Cuckoo’s Nest, r. Miloš Forman) z roku 1975. Seriál sa venuje postave Mildred Ratched (Sarah Paulson) a jej temnej minulosti, ktorá postupne odhaľuje, ako sa z nej stalo monštrum, ktoré diváci poznajú z Preletu nad kukučím hniezdom. Jednou z dejových liniek je taktiež Mildredine uvedomenie si svojej homosexuálnej orientácie a prijímanie vlastnej sexuálnej identity.

Never Have I Ever
Season 1, 10 dielov
Netflix
Online od: 27. apríla 2020

Mindy Kaling poznajú mnohí diváci ako herečku zo seriálov The Office (2005-2013) a The Mindy Project (2012-2017). Niektorí diváci však možno nevedia, že Mindy je aj úspešná spisovateľka a scenáristka. V apríli tohto roku sme sa dočkali jej nového scenáristického počinu Never Have I Ever. Ten sa venuje mladému indickému dievčaťu, ktoré sa snaží žiť svoj stredoškolský život naplno, a jej kamarátka Fabiola (Lee Rodriguez) si začína uvedomovať, že je lesba.

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
Season 1, 8 dielov
Netflix
Online od: 20. marca 2020

Každý z nás začal prvú vlnu lockdownu v marci so seriálom Tiger King, ktorému sa nedalo vyhnúť nikde. Ide o dokumentárny seriál o chove šeliem a o zákulisí tohto shady biznisu. Hlavnou figúrkou seriálu je Joe Exotic, výstredný homosexuál, ktorý bol ženatý s dvoma mladými mužmi. Ide o veľmi zaujímavé pozeranie, ktoré je dôležitou súčasťou tohtoročnej popkultúry.

Feel Good
Season 1, 6 dielov
Netflix
Online od: 19. marca 2020

V marci sa na Netflixe objavil aj seriál Feel Good o stand-up komičke Mae Martin, ktorá sa ocitne v novom vzťahu s priateľkou, ktorá bola donedávna hetero. Seriál prináša originálny pohľad do života dvoch lesieb a sústreďuje sa na neistotu a nedôveru vo vzťahu.

Big Mouth
Season 4, 10 dielov
Netflix
Online od: 04. decembra 2020

Big Mouth je revolučný animovaný seriál, ktorý sa venuje puberte a dospievaniu skupiny detí na základnej škole. Od prvej série sa poctivo venuje aj gay postavám či bisexualite. V decembri tohto roku sme sa dočkali štvrtej série, ktorá priniesla tému prvého sexuálneho zážitku medzi dvoma chlapcami a taktiež tému neprijatia rodičov kvôli sexuálnej orientácii. Dočkali sme sa aj prvej transrodovej postavy, ktorú nadabovala transrodová herečka Josie Totah. Tento seriál je dôležitý, pretože vysvetľuje mladému publiku problematiku LGBTI+ komunity a dáva mu možnosť lepšie pochopiť, čím si prechádza.

High Fidelity
Season 1, 10 dielov
Hulu
Online od: 14. februára 2020

High Fidelity je seriál natočený na motívy celovečerného filmu s rovnakým názvom z roku 2000. Tentoraz sa však sústreďuje na postavu Robyn (skvelá Zoë Kravitz), ktorá rieši svoje zlomené srdce, nové vzťahy a dobrú hudbu. Seriál sa venuje aj jej najlepšiemu kamarátovi Simonovi (David H. Holmes), ktorý je homosexuál. V ôsmej epizóde sa dozvedáme o jeho milostnom živote a vidíme, aké dokážu byť vzťahy medzi dvoma mužmi extrémne toxické. Seriál bol, bohužiaľ, po prvej sérii zrušený, čo sklamalo veľa fanúšikov aj kritikov.

Schitt’s Creek
Season 6, 14 dielov
CBC Television
Online od: 07. januára 2020

Schitt’s Creek je kanadský seriál, ktorý mal premiéru v roku 2015 a jeho finále prišlo na začiatku tohto roka. Jednou z hlavných postáv je David (Dan Levy), ktorý je otvorený pansexuál. Počas šiestich sérií sme sledovali jeho rast a posun. V tretej sérii stretol lásku svojho života Patricka (Noah Reid) a v šiestej sérii sme sa dočkali ich svadby, ktorá slúžila ako krásne ukončenie celého seriálu. Tento rok si všetci štyria hlavní herci odniesli za svoje herecké výkony cenu Emmy.

I May Destroy You
Season 1, 12 dielov
BBC
Online od: 8. júna 2020

I May Destroy You je jeden z najlepších a najdôležitejších seriálov tohto roku a sústreďuje sa na sexuálne násilie, ktoré je denne páchané na ženách. Okrem hlavnej linky s postavou Arabelly (Michaela Coel) sme sa dočkali aj linky jej homosexuálneho kamaráta Kwame (Paapa Essiedu), ktorý je počas seriálu taktiež sexuálne napadnutý. Sledujeme ich odlišné vyrovnávanie sa so situáciou.