Mŕtva anakonda v kocke
Erik Binder 14/2/2022

V našej pravidelnej rubrike venovanej hororom deväťdesiatych rokov sa posúvame stále bližšie ku koncu milénia; tentoraz sa zastavíme v roku 1997. Popravde sa ani nebolo poriadne čoho báť, ale zopár skvelých kúskov sa predsa len nájde. Horizont udalostí (Event Horizont, r. Paul W. S. Anderson) sme spomínali v sci-fi rubrike, Votrelec: Vzkriesenie (Alien: Resurrection, r. Jean-Pierre Jeunet) je takisto primárne sci-fi a Mimic Guillerma del Tora detto. Mali sme tu slušné pokračovanie Vreskotu (Scream 2, r. Wes Craven) alebo ďalší teenagerský slasher, priemerné Tajomstvo minulého leta (I Know What You Did Last Summer, r. Jim Gillespie). Nechýbal Americký vlkolak v Paríži (An American Werewolf in Paris, r. Anthony Waller), Dom démonov (Night of the Demons 3, r. Jim Kaufman), The Necro Files (r. Matt Jaissle), Jack Frost: Snehový zabijak (Jack Frost r. Michael Cooney), prípadne odpady Hemoglobin (r. Peter Svatek) alebo DNA: stvorenie netvora (DNA, r. Wiliam Mesa). Nakoniec po dôslednom preskúmaní situácie pre vás vyberáme tri tituly. Kanadská Kocka (The Cube, r. Vincenzo Natali) je síce v prvom rade opäť sci-fi, ale explicitné násilie a gore efekty ju radia aj do hororového žánru. Trilerov s hororovými prvkami odohrávajúcich sa v prítmí nemocničných chodieb je stále nedostatok, a tak vám predstavíme Strážcu mŕtvych (Nightwatch, r. Ole Bornedal). No a nakoniec nechýba ani jedno z najväčších guilty pleasures celých deväťdesiatok Anakonda (Anaconda, r. Luis Llosa) v hlavnej úlohe s Jennifer Lopez a s príšernými trikmi.

záber z filmu Kocka (The Cube)

KOCKA (THE CUBE, Kanada, 1997, r. Vincenzo Natali)

Predstavte si, že sa ráno zobudíte a namiesto toho, aby ste do seba rýchlo nahádzali raňajky, zoškrabovali ľad na aute a v zápchach cestovali do nudnej práce, ste zrazu spoločne so šiestimi neznámymi osobami v uzavretom zariadení v tvare kocky. Znie to možno lepšie ako spomínané pondelkové ráno, ale po chvíli vás nadšenie prejde. Zariadenie zložené z obrovského množstva kociek je totiž smrteľným labyrintom, kde sa pravdepodobnosť, že ostanete nažive, limitne blíži k nule. S podobným nápadom prišli v druhej polovici deväťdesiatych rokov kanadskí tvorcovia, následne ho zrealizovali a vďaka tomu tu dnes máme hororový kult s názvom Kocka. Nasledovali aj dve pokračovania, ktoré, ako to už chodí, nedosiahli kvalitu originálu, no v každom prípade zaujímavo rozvinuli ústredný námet. Dvojka prišla s labyrintom – teseraktom a trojka sa snaží celú záhadu vysvetliť. Kult svojej doby sa z neznámych príčin neprenáša na mladšie generácie, tak berte túto pripomienku aj ako našu snahu o jeho priblíženie širšiemu publiku. 

STRÁŽCA MŔTVYCH (NIGHTWATCH, USA, 1997, Ole Bornedal)

Ewan McGregor stvárnil v tomto hororovom trileri mladého študenta práva, ktorý si na štúdium privyrába ako nočný strážnik v nemocnici. Pokiaľ máte podobné chúťky, tak na toto zamestnanie zabudnite, pretože po temných chodbách každej nemocnice sa pohybuje nejaký ten sériový vrah. No a čo čert nechcel, McGregor sa dokonca stáva hlavným podozrivým, pretože, ako vieme, policajti v hollywoodskych filmoch majú často dlhé vedenie. Študent tak musí dokázať ako svoju nevinu, aj unikať pred nebezpečným psychopatom zabijakom. Tento ľahko nadpriemerný film je u nás takmer neznámy, avšak okrem slušného napätia a obligátnych klišé ponúka vo vedľajších úlohách lahôdkové obsadenie. Nick Nolte, Patricia Arquette alebo Josh Brolin musia totiž tiež splácať hypotéky za vily na Mullholand Drive a v okolí Hollywoodu, tak si sem-tam zahrajú aj v komerčnom trileri typu Strážca mŕtvych. Prečo nie, s béčkovými hercami by bol výsledok omnoho slabší.

záber z filmu Strážca mŕtvych (Nightwatch)

ANAKONDA (ANACONDA, USA, Brazília, 1997, Luis Llosa)

Anakonda patrí k tej sorte filmov, pri ktorej stopercentne platí, že kto nevidel, neuverí. Popravde neuveríte ani po tom, čo tento béčkový horor s áčkovým obsadením uvidíte niekedy v noci v televízii, napríklad na Dajto. Názov skutočne neklame, nejde o žiadnu metaforu, partiu dokumentaristov na výlete v brazílskych pralesoch naozaj začne prenasledovať obrovská anakonda. Štyri roky po revolučných trikoch v Spielbergovom Jurskom parku prichádzajú filmári s digitálne odfláknutou anakondou, ktorá sa snaží zaživa zožrať Jona Voighta (z čoho mala možno vtedy radosť jeho dcéra Angelina Jolie), Jennifer Lopez, Erica Stoltza, Ice Cuba alebo Owena Wilsona. Poteší však vydarená výprava, filmov odohrávajúcich sa v brazílskych pralesoch nie je zase tak veľa a ani tých s prerastenými plazmi. Anakonda je určite guilty pleasure číslo jedna roku 1997, a tak nesmie v našom výbere chýbať.