Milujme generálove milimetre
Erik Binder 29/2/2020

Z CYKLU WE LOVE 90’S

Z akčného hororu Koniec sveta (End of Days, r. Peter Hyams, 1999) vieme, že číslovka 999 je v skutočnosti obrátených 666, a tak v tento diabolský rok mal nastať koniec sveta ako ho poznáme, pretože nás navštívil filmový diabol s ksichtom Gabriela Byrnea. Našťastie mu ale v tomto neúmyselne vtipnom dielku vzdoroval samotný Arnold a stačilo pár faciek a pán temnôt sa opäť odporúčal naspäť do pekiel. Ak by sa tak nestalo, asi by sme dnes nepísali každý mesiac rubriku venujúcu sa trilerom rokov deväťdesiatych, takže vás v redakcii poprosíme o ďakovné listy pre Arnieho, určite ho potešia. V tomto roku sme tu mali aj Stigmata (tiež s Byrneom, r. Rupert Wainwright), ale tam tiež išlo o husté nadprirodzeno, takže ich vynecháme. Inak to bol opäť super kvalitný rok, peklo na zemi sa dialo aj Nickymu Cageovi v 8 mm, a tento prvotriedny triler teda v našom výbere nesmie chýbať. Zástupca guilty pleasure je jasný, Johny Travolta to skúsil na poli trileru v Generálovej dcére (The General´s Daughter, r. Simon West) a pokiaľ niekto pochopil, o čo v tomto dielku ide, môže nám poslať analýzu. Mnohým bude iste chýbať ultra-mega-kultový Fincherov Fight Club (Klub bitkárov). A to preto, že ho všetci poznáte a priestor by malo dostať niečo menej známe, ale taktiež kvalitné. No a tento post zastúpi konšpiračná záležitosť Miluj blížneho svojho, ktorá svojho času upútala prekvapivým záverom a kvalitnými hereckými výkonmi. A čo nám tu ešte bude chýbať, ale my vás na to chceme upozorniť? Gangsterka s Melom Odplata (Payback) dvojice Helgeland & Myhre, ďalšia gangsterka Ghost Dog – Cesta Samuraja od Jimmyho Jarmuscha, Pasca (Entrapment) ako čistá heist oddychovka Jona Amiela so Seanom Connerym a krásnou Catherine Zeta-Jones, či Angličan (The Limey) Stevena Soderbergha. My sa s vami s našou a vašou obľúbenou rubrikou lúčime, avšak už budúci mesiac máme pre vás pripravenú ďalšiu novinku, nechajte sa prekvapiť, máte sa na čo tešiť.

Nr. 10.1.: 8 mm (r. Joel Schumacher, USA, 1999)

Priaznivci porna nech spozornejú, snímka 8 mm nás zavedie do zákulisia nakrúcania tohto špecifického filmového žánru, ale o niečo tvrdšieho rangu, ako dennodenne ponúka freevideo. Tu sa totiž podľa všetkého skutočne umiera a nájde sa dostatočné množstvo úchylov, aby sa oplatilo zopár zbohatlíkom takéto zakázané kúsky nakrúcať. Po stopách týchto zločincov sa vydáva Nicolas Cage ako súkromný detektív a bude sa tváriť po celý čas extrémne vážne a dokonca aj jeho účes tu bude vzbudzovať rešpekt. Vo vedľajšej úlohe sa predstavil vtedy ešte neveľmi známy Joaquin Phoenix. Svoje úchylné ksichty záporákom prepožičali James Gandolfini a Peter Stormare, tiež ich budete mať na konci chuť uškrtiť. Pripomeňme si ale aj režiséra Joela Schumachera, ktorý je dnes už bohvieprečo totálne out, ale pred cca 20 rokmi patril medzi tvorcov veľmi kvalitných nízkorozpočtových filmov (Telefónna búdka) a ultradementných blockbusterov typu Batman a Robin. 8 mm patrí do prvej sorty a upúta vás aj vtedy, ak dennodenne nemasturbujete pred monitorom. Vážne.

Nr. 10.2.: Miluj blížneho svojho (Arlington Road, r. Mark Pellington, USA, 1999)

Vynikajúci triler Marka Pellingtona nepatrí medzi obľúbené položky v archívoch komerčných televízií, a tak pokiaľ ho chcete vidieť, nemá zmysel čakať na televíznu reprízu. Každopádne sa k nemu dopracujte inou formou, užijete si napínavú zápletku, skvelé rozuzlenie a perfektné výkony Tima Robbinsa, Jeffa Bridgesa alebo Joan Cusack. No a vo co gou? Jeff si zahral univerzitného profesora špecializujúceho sa na terorizmus. Jedného dňa sa do jeho susedstva nasťahuje istý pán Lang s manželkou a deckami a profák ho začne podozrievať z toho, že je to terorista, ktorý pripravuje ďalší atentát. Ide iba o profesionálnu deformáciu alebo sa ukáže, že je čoho sa obávať? Na film som kedysi náhodou natrafil vo vysielaní Českej televízie, pričom slovenským kinám sa „úspešne“ vyhol. V Čechách boli mocipáni v distribučkách prezieravejší a do miestnych kín sa dostal.

Nr. 10.3.: Generálova dcéra (The General´s Daughter, r. Simon West, Nemecko, USA, 1999)

Peklíčko „diabolského“ ročníka s číslovkou 999 nám uzatvorí Generálova dcéra, snímka snažiaca sa urobiť z Johnyho Travoltu trilerovú star. Už plagát je veľavravný. Mastný Travoltov ksicht cez celú pravú stranu, na tej ľavej efektne zobrazený výbuch. Čo by ste chceli viac. Ale k veci. Herec si tu zahral armádneho vyšetrovateľa vyšetrujúceho vraždu nejakej miestnej sexy kapitánky na istej vojenskej základni. No a to, čo zistí, bude siahať, samozrejme, na tie najvyššie miesta, pôjde mu o život a tak podobne, poznáte to… Podobne cool ako Travolta sa snažia pôsobiť v naštafírovaných uniformách aj ďalší renomovaní herci typu James Woods alebo James Cromwell. Nesmie chýbať ani, tentoraz žijúca, sexy intelektuálka, tú stvárnila Madeleine Stowe, a kto by to bol povedal, bude to medzi nimi iskriť. Z podobného súdka určite nevynechajte ani „legendárny“ Basic alias Zelené peklo (a zase to peklo…) z roku 2003, ten je ešte zamotanejší a nezmyslenejší než Generálova dcéra. Hádajte, kto si tam zahral hlavnú úlohu.