Masturbovať maskarou je ok, čúrať ľuďom do čaju už nie
Tomáš Straka 29/12/2020

Na festivale Jeden svet Košice sme mohli vidieť slovenskú premiéru indického dokumentu Opýtajte sa sexperta (Ask the Sexpert, 2017).

Medzinárodne uznávaný film indickej režisérky Vaishali Sinha hovorí príbeh 93-ročného gynekológa Dr. Mahindera Watsa, ktorý zasvätil svoj život sexuálnej edukácii. Tento „indický Kinsey“ však na rozdiel od Dr. Alfreda Kinseyho čelí vo svojej krajine omnoho viac vnútorne rozdelenej spoločnosti. Búrlivý politicko-duchovný život Indie devätnásteho a dvadsiateho storočia a boj o jej dušu zanechal hlboké jazvy aj v storočí dvadsiatom prvom. Vo filme zaznie aj termín sandwich generation, ide o generáciu zhruba zodpovedajúcej generácii Husákových detí. Rodičia tejto „sendvičovej generácie“ vyrastali ešte v prísnom hinduistickom kastovom systéme a svete, ktorý sa na čele s Gándhím tak veľmi snažil zbaviť akéhokoľvek západného vplyvu (vrátane sexuálnej slobody), na druhej strane ich deti žijú v globálnej spoločnosti, v ktorej sa India dlhodobo umiestňuje medzi desiatimi najväčšími ekonomikami sveta.

Tento boj medzi tradičným a novým, indickým a „koloniálnym“, dobrým a zlým, ilustruje film na intelektuálnom zápase medzi Dr. Watsom a indickou aktivistkou a profesorkou politických vied Pratibou Naitthani, ktorá na Watsa podala trestné oznámenie za obscénnosť.

Režisérka takmer až škodoradostne vymieňa polaritu postáv, na ktoré sme zvyknutí nazerať zo západného uhlu pohľadu. Vidieť aktivistku bojujúcu za práva LGBTI+ komunity, za feminizmus a právo na sexuálne vzdelanie chudobných proti konzervatívnemu profesorovi na dôchodku je takmer bežná vec, ale sledovať tento boj opačne prekračuje stereotypizáciu a otáča roly, ktoré si spontánne vytvárame.

Je jasné, prečo stĺpček denníka Mumbai Mirror Ask the Sexpert (podľa ktorého sa volá aj film) uráža konzervatívne publikum. Otázky, na ktoré Dr. Watsa denne odpovedá, sú šialené a môžeme si predstaviť, čo by na odpovede typu Áno je v poriadku masturbovať maskarou, pokiaľ je čistá… Nie, tvoja partnerka neporodí človeko-psa, keď si pred sexom potrieš penis psím semenom, prosím, nerob to… Nie, močiť nič netušiacim návštevám do čaju nie je sexuálna praktika a mali by ste s tým okamžite prestať! povedala Anna Záborská alebo bratia Kuffovci.

Fakt, že indickí občania sa tieto veci denne pýtajú, ukazuje, ako veľmi bola téma sexu a sexuality zanedbaná a myslím, že mnohí z nás si ani nechcú predstaviť, ako znejú otázky, ktoré sa Indi hanbia opýtať aj Dr. Watsa.

Polarita uhlov pohľadu je vo filme obrátená niekoľkokrát. Najzaujímavejšie však asi z pohľadu maskulinity a krehkosti v sexe. Film vykresľuje veľké množstvo mladých žien na čele s komičkou Aditi Mittal, ktoré chcú hovoriť o sexualite, sú sexuálne otvorené a dokonca vtipkujú o pohlavných orgánoch či menštruácii. Na druhej strane tu máme citlivých mužov, ktorí chodia do Watsovej ordinácie a stíšeným, niekedy až plačlivým hlasom, hovoria o svojich problémoch s erekciou, ktoré majú často emočný charakter. Sú to práve muži, ktorí sú sexuálne neistí, zraniteľní, majú strach o to, či sú dosť atraktívni a či sú schopní uspokojiť svoje partnerky. Sinha sa tak podarilo natočiť indický dokument, ktorý niekoľkokrát búra aj euro-americko-austrálske konvencie.

Vtipnú, často až sarkastickú kameru v Opýtajte sa sexperta dopĺňajú kolážovité animácie a desiatky falických symbolov. Symbolika je pre film zásadná vo viacerých ohľadoch. Aj keď náboženská orientácia Dr. Watsa nie je vo filme nikde explicitne spomenutá, zo zariadenia jeho ordinácie/bytu, v ktorom sa nachádza nespočetne veľa budhistických sôch, sošiek či symbolov, ju môžeme poľahky uhádnuť. Naopak Pratiba Naitthani končí deň hinduistickým rituálom, oblieka sa tradične, je presvedčená, že bojuje za päťtisíc rokov starú hinduistickú civilizáciu a podobne…

Tieto malé detaily dichotómie budhizmu a hinduizmu sú veľmi podstatné. Siddhártha Gautama bol totiž prvým, koho žiakmi sa mohli stať ľudia všetkých kást, dokonca i ženy či deti. Tento princíp vidíme aj v spôsobe, ktorým o sexe hovorí Dr. Watsa – prijíma všetkých, hinduistického kňaza, šestnásťročné dievča, postaršieho moslima… Nejde tu o nadraďovanie jedného duchovného smeru nad iný, ale o zaujímavý aspekt, v ktorom Watsa prijal „západné učenie“ (sexuológiu), ale šíri ho indickým spôsobom.

Film sám osebe je vtipnou, trefnou a edukatívnou sondou do života Indie, ale i celosvetového boja asi všetkých inštitucionalizovaných náboženstiev proti sexualite.

V každom prípade to, že sa v Indii schyľuje k sexuálnej revolúcii, je výborná správa. Výborná správa pre všetkých, ktorí radi súložia, masturbujú, plánujú si rodičovstvo a nechcú vidieť ľudí zbytočne umierať na pohlavné choroby kvôli bigotnosti a hlúposti.


Túto recenziu by sme chceli venovať pamiatke Dr. Mahindera Watsa, ktorý včera zomrel vo veku 96 rokov.