Z CYKLU WE LOVE 90’S
Tak a máme tu ďalší zaujímavý ročník, čo sa týka tvorby science fiction. Rok 1996 bol predovšetkým rokom (nie dňom) Dňa nezávislosti, preto sa nám tu viaceré snímky stratili v čiernej diere divokých deväťdesiatok. V deväťdesiatom šiestom sme napäto očakávali, že Roland Emmerich nám v kinách ponúkne to, čo sme ešte nikdy nevideli, a tak mal napríklad chudák ôsmy Star Trek smolu a do našich kín sa ani nedostal (ani napriek podnázvu Prvý kontakt). Útek z L.A. (Escape from L.A., r. J. Carpenter) s Kurtom Russellom utiekol aj z programu našich kín, nehovoriac o Invázii (The Arrival, r. D. Twohy) – hádate správne, ide o inváziu mimozemšťanov s Charliem Sheenom v hlavnej úlohe. Málokto o tom vie, ale vznikol aj sequel Lawnmower Man 2: Beyond Cyberspace (r. F. Mann) a buďte radi, ak o tom neviete. Vlastne teraz už áno… Tentoraz vám predstavíme tri diela, pričom každé z nich môžete považovať za guilty pleasure, respektíve dve z nich (je jedno, ktoré, podľa osobného vkusu), minimálne jeden titul sa zapísal do histórie skutočne veľkými písmenami, avšak ako jeden z najväčších prúserov dejín ľudstva. Áno, aj Marlon Brando mal počas kariéry slabšie chvíľky a na ostrov Dr. Moreaua sa nemal nikdy vydať…
Nr. 7.1: Deň nezávislosti (Independence Day, r. Roland Emmerich, USA, 1996)
K Zemi sa blíži obrovská vesmírna loď s množstvom menších plavidiel v jej útrobách a my sme z toho takí paf, že si to všimneme aj napriek tomu, že sledujeme ďalekohľadmi ďaleké galaxie, až keď nám zaklopú na dvere, respektíve na atmosféru. Nuž čo, máme predsa Willa Smitha s cigarou v ústach a cool slnečnými okuliarmi. Prezidentom je štramák Bill Pullman a z Jurského parku (Jurassic Park, r. S. Spielberg, 1993) si odskočil zachraňovať svet Jeff Goldblum, takže je jasné, že sa niet čoho obávať. Len nesmiete byť zrovna tam, kde sa vypaľujú celé mestá… Prvú smrteľnú dávku patetizmom nabitého „akčáku“ som dostal kine Iuventa v Karlovej Vsi, tie ďalšie, už keď som chápal, že to Emmerich nemyslel až tak vážne, postupne každý ďalší kvartál. Spásny nápad napadnúť mimozemské počítače vírusom, ktorý funguje na Windows 95, je už legendárny, ale aspoň vieme, čo robiť, ak takáto situácia nastane aj v realite.
Nr. 7.2: Mars útočí! (Mars Attacks!, r. Tim Burton, USA, 1996)
Veril niekedy niekto, že Tim Burton je okrem vizionára aj skvelým zabávačom a tvorcom komédií? No popravde asi nie, v jeho prípade nás láka skôr vizuálne poňatie jeho filmov a nejaké tie zaujímavé, neortodoxné postavy v strede jeho fantasy príbehov. „Veľký Tim“ si ale povedal, že je čas sparodovať päťdesiatkové invazívne scifíčka a že keď sem šupne celú plejádu hollywoodskych hviezd, tak sa všetci budú povinne ohromne baviť. Ale ani film, kde hrá amerického prezidenta Jack Nicholson, nemusí byť to najlepšie, čo ste videli od dôb Občana Kanea (Citizen Kane, r. O. Welles, 1941). Mars útočí! som videl až pár rokov po premiére v televízii, a to najmä z dôvodu, že návštevníci kín ma vopred upozorňovali, aby som sa mu radšej vyhol. Možno pomôže opätovné pozretie vzhľadom na znalosť viacerých predobrazov, takže film odporúčame najmä tým, ktorým hovoria niečo názvy ako Invasion of the Body Snatchers, It Came from Outer Space, Them!, Red Planet Mars, Flight to Mars alebo This Island Earth.
Nr. 7.3: Ostrov Dr. Moreau (The Island of Dr. Moreau, r. John Frankenheimer, Richard Stanley, USA, 1996)
Aká lahôdka môže vzniknúť, ak na motívy velikána science fiction literatúry, H.G. Wellsa nakrúti film velikán kinematografie John Frankenheimer v jednej z hlavných úloh s hereckým velikánom Marlonom Brandom? No predsa Ostrov Dr. Moreau! Predloha už poslúžila k dvom celkom slávnym dielam, a to v rokoch tridsiatych a neskôr aj v sedemdesiatych. Paradoxne slávne mená (aj Val Kilmer!) a počítačom generované triky stáli za jedným z najväčších prešľapov nielen v žánri sci-fi. Našťastie je tu Bojisko Zem (Battlefield Earth: A Saga of the Year 3000, r. R. Christian, 2000), takže ide to aj ešte viac „WTF“. Doktor Moreau pracuje na osamelom ostrove so svojimi spolupracovníkmi a nedobrovoľnými väzňami nad budúcnosťou genetiky, snaží sa totiž o vytvorenie novej rasy spojením génov človeka a zvierat. Ako to tak môže dopadnúť, domyslite si sami. Alebo radšej nie a pozrite si túto príšernú adaptáciu slávneho románu, pretože nič podobné ste možno nikdy nevideli. Brando pôsobí akoby ani nevedel, že nakrúca film, Kilmer, David Thewlis a Ron Perlman si asi dali možno kvôli duševnému zdraviu po nakrúcaní vymazať pamäť, aby na film zabudli.