Magic Moments: krátky film nakrátko online na Kinečku
Roberta Tóthová 29/11/2018

Táto ponuka už vypršala. Ak ste si film nestihli pozrieť, vyberte si iný, ktorý je práve k dispozícii.

Martinu Buchelovú, absolventku réžie hraného filmu na bratislavskej VŠMU, som považovala za “večnú študentku”. Pobyt na škole si totiž poriadne natiahla. Nerobila si výčitky z toho, či bude opakovať ročník, ale všetku energiu sústredila na tvorbu. Dôvod bol prozaický. Škola privilégium venovať sa iba filmu poskytuje do veľkej miery. Martina má už síce diplom doma, na magisterskom filme však stále pracuje. 

Kým ho dokončí, na Kinečku sprístupňujeme jej študentský film Magic Moments (2016), ktorý uviedli na prestížnom festivale v Toronte a ceny pozbieral aj na viacerých medzinárodných festivaloch (cena v kategórii mladé talenty z francúzskeho Biarritzu, špeciálna cena z rumunského Arkadia Short Film festivalu).

Magic Moments okrem iného perfektne ladí s našou témou mesiaca Female Gaze. Krehký príbeh o sesterskej vzájomnosti a rodinnom pute je rozprávaný z pohľadu teenagerky, ktorá sa vyrovnáva s dospievaním, láskou a povinnosťami voči mladšej sestre, ktorá definuje a malými zázrakmi zachraňuje jej každodennosť. Jedna má druhú, preto aj všednosť v bratislavskom paneláku môže byť magická.

,,Kdesi v našich poznámkach z dejín slovenského filmu som čítala o trojici Hanák-Havetta-Jakubisko. V správe o fungovaní sveta smerovali Jakubisko s Havettom k disharmónii a Hanák k harmónii. Ja asi tiež hľadám harmóniu v disharmónii. Mám rada, keď film smeruje k niečomu, čo má životaschopnosť a silu. Zelená vlna a Magic Moments sú preto pre mňa asi najcennejšie filmy. Pri ich tvorbe som sa najviac natrápila, pretože nájsť nádej v disharmónii je ťažké, ale som rada, že som ich urobila,” priznala Martina pred dvomi rokmi v rozhovore, ktorý sme spolu robili pre Pravdu. Jej skorší študentský film Zelená vlna bol vybraný do programu Future Frames na karlovarskom festivale, ktorý upriamuje pozornosť na začínajúcich filmárov s pozoruhodným talentom. Okrem toho obletel festivaly ako sú Karlovy Vary, Art Film Fest, Camberra Short Film Festival či festival slovenských a českých filmov v Austrálii. 

Magic Moments: Rodičia ťažko pracujú a sestry sa prakticky starajú o seba samé. Prečo ideme po tráve? Aby sme stúpili do hovna a mali šťastie. Na staršiu sestru začínajú doliehať ťažkosti, ktorým čelia. Vďaka ich putu si však uvedomí, že to, na čom jej záleží najviac, má.

Magic Moments
Martina Buchelová