Kto sa bojí jedného mizerného ďakujem?
Maroš Bafia 12/3/2021

Malcolm a Marie (Malcolm & Marie, r. Sam Levinson, USA, 2021, 106 min)

Poznáte to. Máte v rukách drahé šampanské. Ak chcete zabrániť rozliatiu, tak viete, že zátku nestačí vytočiť. Musíte ju podržať a trikrát pootočiť fľašou. Ale po prvom pootočení šampanské vybuchne. Nie je to až také zlé, niečo zachránite. Asi takýmto prirovnaním by som charakterizoval nový film Sama Levinsona Malcolm a Marie.

Malcolm (John David Washington) je tridsiatnik, režisér, ktorý práve uviedol svoj filmový debut. Marie (Zendaya) je jeho priateľka, mladá žena, ktorá si prešla neľahkou životnou cestou od sebapoškodzovania, závislosti až po zotavenie. Po premiére prichádzajú do svojho luxusného domu, Marie si zapáli, hrá James Brown. Malcolm sa v eufórii vysmieva kritikom, belochom, pretože jeho film vnímali cez prizmu rasy. Malcolm aj protagonisti filmu sú černosi. Marie uvarí makaróny so syrom, Malcolmova bujarosť sa stupňuje, niet pochybnosti, že je to talentovaný a ambiciózny režisér. Večeria. Mohlo by nasledovať vášnivé milovanie a spánok. To by bola nuda. Aj keď neviem, či ten zvyšok filmu, ktorý nám režisér ponúka, je oveľa ohromujúcejší.

Dráma sa začala ešte pred úvodnými titulkami. Malcolm na premiére ďakoval hercom, spolupracovníkom, ale zabudol sa poďakovať Marie. Film je inšpirovaný jej minulým životom, o to je to bolestnejšie. Cíti sa odvrhnutá. Malcolm jej pripomína, že sa jej ospravedlnil, ona to prijala a teraz sa chce hádať. Začína sa boj. Ten je nosným motívom celého filmu. Kto udrie silnejšie a knokautuje toho druhého. Aké silné argumenty je schopný využiť, aby ublížil tomu druhému? Malcolm je vraj nevďačný, bez empatie a Marie vychrlí zoznam dlho potlačovaných frustrácií. Využil jej životný príbeh, ktorý mu prinesie slávu, a ona ostane na vedľajšej koľaji. Jej sťažnosť je legitímna, s jej momentálnou bolesťou sa vieme stotožniť.

Útok na Malcolma odkrýva jeho charakter. Je to kretén. Ukazuje to už pri makarónoch so syrom. Opitý so vzrušeným výrazom, akoby si chcel misku plnú cestovín podmaniť. Mľaská, sleduje priestor, nemôže vystáť, keď niekto, koho miluje, nepodporuje jeho prácu. Rovnako je prekvapujúce, že ho kritika od cudzích ľudí privádza do stavu šialenstva a sám pritom v úvode tvrdí, že nenatáča filmy pre troch absolventov mediálnych štúdií. Preto mám nutkanie si namýšľať, že režisér Levinson vymyslel postavu Malcolma, aby vyriešil vlastnú frustráciu. Ak je to tak, minulo sa to účinku. Druhýkrát sa Malcolm ukazuje ako egoistický kretén, keď sa snaží Marie ublížiť odhalením, že zdrojom jeho inšpirácie nebola ona, pretože mal v živote veľa žien s podobnými problémami. „Si feťáčka, nemáš byť na čo hrdá.“ (Au).

Prvých dvadsaťpäť minút filmu je silným samostatným krátkym filmom. Dobre napísaným s ostrými dialógmi medzi postavami. Bol som pri nich. Akoby som sedel na pohovke a hlava si skákala zo strany na stranu ako pri tenisovom zápase. Ale nie som presvedčený, či sa v nasledujúcich osemdesiatich minútach dozvieme niečo viac, čo sme už nevideli v prvej dvadsaťpäťminútovke.

Najneprehliadnutejšia je estetika. Čiernobiely obraz, plynulý pohyb kamery a dokonalé osvetlenie napodobňujú hollywoodsku klasiku a forma vysoko prevyšuje obsah, filmu chýba skutočná inšpirácia, originalita a drzosť. Vznikal počas pandémie, s množstvom obmedzení, ktoré mali zaistiť bezpečnosť všetkých zúčastnených. Uzavretý priestor, dvaja protagonisti. Zdá sa, že opatrenia obmedzili i Levinsonovu filmovú predstavivosť. Ale aj napriek zjednodušenej dramatickosti, ak dopozerať, tak pre výkon hercov. Je to hlavne Zendayin film. Jej najtichšie chvíle sú najsilnejšie. Vyjadrujú pocity, z ktorých sa snažíte dešifrovať, či je ich vzťahu koniec alebo sa chystá na ďalší boj.

Pri sledovaní Malcolm a Marie som mal silné nutkanie porovnávať film s filmom Kto sa bojí Virginie Woolfovej?. Keď sledujem Elizabeth Taylorovú, ako sa plazí, kričí, je vulgárna, vracia úder so všadeprítomným drinkom v ruke, tak si vravím, ako je možné, že sa jej to tak darí? Preto, že som zvedavý. Malcolm a Marie to v sebe nemá. V jednom okamihu počas nekonečného monológu nad recenziou Malcolm vyhlasuje: „Film nemusí mať posolstvo. Musí mať srdce a iskru.“ Skúste ich nájsť.