Kate Winslet sa znova „potápa“ a opäť je z toho výnimočná udalosť
Erik Binder 28/7/2021

Mare z Easttownu / Mare of Easttown
USA, 2021, tvorca: Brad Ingelsby, réžia: Craig Zobel

Nie je žiadnou prekvapivou informáciou, že televízne seriály veľkých spoločností typu Netflix, HBO alebo Amazon dávajú v poslednej dekáde veľké príležitosti už aj tým najväčším ženským filmovým hviezdam. Mali sme tu dve skvelé série Big Little Lies s herečkami ako Nicole Kidman, Laurou Dern, Meryl Streep či Reese Whiterspoon, Ostré predmety s Amy Adamsovou a Patriciou Clarksonovou a rovnako ambicióznym dojmom pôsobí aj novinka spoločnosti HBO Mare z Easttownu s Kate Winsletovou v hlavnej úlohe. Všetky spomínané seriály môžeme nazvať malomestskými detektívkami, kde sa tvorcovia rozhodli viac-menej rovnomerne rozdeliť dej na priebeh vyšetrovania určitého zločinu a vykreslenie zložitých vzťahov medzi obyvateľmi mesta, respektíve istej skupiny jeho obyvateľov.

Štyridsiatnička Mare pracuje na miestnom policajnom oddelení v meste Easttown. Mesto sa nevie spamätať z únosu jednej miestnej teenagerky, pričom polícia sa aj napriek veľkej snahe ani po roku nedopracovala k žiadnym relevantným stopám. Nedá sa vylúčiť, že mladé dievča je už dávno po smrti, avšak telo sa zatiaľ nenašlo, takže nádej jeho smrteľne chorej matky stále žije. Mare okrem ťažkého prípadu musí riešiť aj vlastné traumatické zážitky. Jej drogovo závislý syn pred časom spáchal samovraždu a zanechal po sebe malého syna. O opatrovníctvo sa bije s jeho bývalou priateľkou, toho času pacientkou protidrogovej liečebne. Seriál nám predstavuje aj ďalšie dôležité postavy fabuly, Marinu najlepšiu kamarátku a jej rodinu, ako aj miestnych teenagerov a ich rodičov. Medzi problematickú mládež môžeme zaradiť aj Marinu lesbickú dcéru, ktorá sa nechtiac zapletie do ďalšieho zločinu v meste.

Výhodou, či skôr nevýhodou podobného komunitného spôsobu života je fakt, že každý sa o každom ihneď všetko dozvie, nič sa príliš dlho neutají, každodenné stretávanie v obchodoch, na uliciach a v miestnych krčmách má za následok aj to, že Mare ako policajtka nemá medzi miestnymi až takú autoritu, ako by to bolo napríklad v anonymnom veľkomeste. Je to skôr buď ďalšia kamarátka, prípadne niekto, na koho môžete zvaliť vlastné problémy v rodine, pozri zvrat v druhej epizóde, keď sa začína rysovať prvý podozrivý z vraždy teenagerskej matky. Na povrch sa začínajú predierať, ako to už v podobných seriáloch chodí, temnejšie tóny viacerých bližšie predstavených postáv, neobjektívnosť v posudzovaní hriechov členov vlastnej rodiny alebo obyčajná túžba po pomste. Postupne sa ako hlavná téma seriálu začne kryštalizovať rodina vo viacerých jej podobách, podrobnejšia analýza by však mohla pôsobiť ako „spoiler“.

Mare z Easttownu má sedem približne hodinových epizód a v každej dostáva najviac priestoru Kate Winslet. Už od prvej časti je zrejmé, že nejde o jednorozmerne kladný či záporný charakter. Psychický stav Mare je podmienený tragickými udalosťami v jej rodine a podpisuje sa pod jej neúspechy v milostnom aj pracovnom živote. Pravidelné návštevy psychoterapeutky neprinášajú zatiaľ želané ovocie, ale pre diváka sú dôležitým zdrojom informácií o vnútre hlavnej hrdinky. Cestu k pochopeniu jej vnímania sveta sa snažia tvorcovia divákom uľahčiť aj zobrazením začínajúceho milostného románika s bohémskym spisovateľom v podaní druhej hviezdy projektu, Guya Pearcea. V tomto prípade však môžeme hovoriť skôr iba o castingovom bonuse, táto postava do deja toho príliš veľa neprináša a ani jej dialógy s Mare ústrednú tému seriálu významne nerozširujú. Pokiaľ, samozrejme, nepočítame s tým, že ide o ďalšieho potenciálneho podozrivého ako z únosu/únosov, tak z vraždy.

Seriálu sa darí uspokojivo kombinovať ambicióznu ľudskú drámu s precízne prekreslenými charaktermi a vzťahmi vo vnútri komunity s napínavou detektívkou plnou pomerne prekvapivých zvratov. Nejde však iba o dve paralelné dejové línie, témy a motívy sa naprieč nimi navzájom prelínajú a vyústenie prípadu je logickou bodkou, ktorá divákovi iba definitívne potvrdí prvotný dojem, že ide o vysoko ambiciózny seriál určený predovšetkým pre náročnejšie publikum. Alebo inými slovami, žáner detektívneho trileru pri správnom uchopení nemusí nutne zapadať iba do mainstreamu, ale to diváci vyššie spomínaných diel a veľkého množstva filmových klasík už dávno vedia. Mare z Easttownu patrí k vrcholom toho, čo momentálne tzv. quality TV ponúka, a dá sa predpokladať, že scenárista a tvorca v jednej osobe Brad Ingelsby, režisér všetkých siedmich epizód Craig Zobel a, samozrejme, Kate Winslet si doma budú musieť uvoľniť poličku na ďalšie významné ocenenia.