Jehova, votrelec a Lovecraft prídu do baru…
Tomáš Straka 22/11/2020

Vychovaní vlkmi (Raised by Wolves, r. Aaron Guzikowski, 2020) je ďalším podareným sci-fi seriálom od HBO, ktorý svojou originalitou nasleduje Westworld (r. Lisa Joy, Johnatan Nolan 2016 – 2020). Líši sa však od neho svojou surreálnosťou, chaotickosťou a zámerným zahmlievaním. Zatiaľ čo prvá séria Westworldu je dokonalý scenáristický koncert, ktorý nás necháva v napätí, kam sa dá s týmto príbehom pokračovať, po zhliadnutí prvej série Vychovaných vlkmi budete mať oveľa viac otázok ako odpovedí a pravdepodobne si poviete: Čo do p*či som to práve videl!? Napriek tomuto pocitu je seriál unikátny svojou atmosférou a východiskovými bodmi.

Zem 2 dva

V roku 1994 nám spoločnosť NBC ponúkla vyšinutý, aj keď na svoju dobu vizionársky seriál Zem 2 (Earth 2, r. James Frawley, Deborah Reinisch, Scott Winant, John Harrison, Félix Enríquez Alcalá, Jim Charleston, Daniel Sackheim, Michael Grossman, Sandy Smolan, Joe Napolitano, Frank De Palma, Joe Ann Fogle, Janet Davidson, 1994 – 1995). Seriál, ktorý sa odohrával na planéte podobnej Zemi, mal veľmi podobnú atmosféru ako Guzikowského epos, a to atmosféru mysteriózneho hororu skríženého so sci-fi, epopejou, náboženskou polemikou a Boh (Sol) vie čím ešte. Spoločné sú tu motívy detí spoznávajúcich novú planétu s podivnou nostalgiou za nikdy nespoznanou zemou. Motív planéty, ktorá sa zdá panenská, no panenská nie je a obývajú ju duchovia, mimozemšťania, bohovia a ľudia vyšinutí jej pôsobením. Či motív nachádzania čoraz väčších záhad nachádzajúcich sa reálne i rečnícky pod povrchom.
Priniesť deti do hororového scifíčka vždy fungovalo a túžba ochraňovať slabších v nás rovnako ako v Zemi 2 alebo Votrelcoch (Aliens, r. James Cameron, 1986) vyvoláva ešte väčší des.

Na rozdiel od Zeme 2 sú však vo Vychovaných vlkmi rodičmi androidi. Táto zvláštnosť atmosféru seriálu ešte podtrháva. Myšlienkový experiment, v ktorom novú generáciu ľudstva vychovávajú neľudia, je zvláštny hlavne svojím chladom a Abukarar Salim spolu s Amandou Collinovou odviedli neuveriteľné herecké výkony pri stvárnení robotov, naprogramovaných byť rodičmi, zmietaných medzi absolútnou racionalitou a syntetickými pocitmi, ktoré majú simulovať ľudský vzťah. Roly matky a otca sa podobajú na roly wiccanského Boha a Bohyne, kde Bohyňa je ochrankyňa, strážkyňa, vedma a matka a Boh je prefíkaný faun a lovec, túto nižšiu pozíciu Abukarar krásne ilustruje svojimi takmer neznesiteľnými „dad jokemi“. Rovnako uveriteľné sú aj výkony detských hercov (čo často nebýva), a tak má seriál pred sebou žiarivú budúcnosť.

Lovecraftovskejší než Lovecraft Country

HBO prišlo na jesenný trh okrem scifíčka aj s hororovým seriálom Lovecraft Country (r. Misha Green, Jordan Peele, 2020). Seriál odkazujúci svojím názvom na autora H.P. Lovecrafta je však skôr miešaninou Indianu Jonesa a dokumentu o rasovej segregácii a zo skutočného kozmického hororu si požičiava len pár chápadiel. Na rozdiel od neho je Vychovaní vlkmi ukážkovým spracovaním Lovecraftovho žánru. Vyprahnutá krajina plná podivných symbolov a absurdných fosílií, spiaci zlý boh hlboko pod povrchom šepkajúci a navádzajúci tých citlivejších k činom, ktoré ich nútia zošalieť, čierne megality, podivné monštrá, strašná pravda v rodovej línii hrdinov, šialené náboženské kulty a vyvolávanie démonov rúhavými vyznavačmi v habitoch. Všetko na planéte Kepler 22b nám pripomína Lovecrafta alebo jeho nasledovníkov, veď aj samotný Votrelec (Alien, r. Ridley Scott, 1979) je jednou z popredných ukážok toho, ako sa dajú princípy kozmického hororu uplatniť vo filme. Pôct Lovecraftovi je v seriáli dosť, rovnako dosť je pôct Ridleymu Scottovi, ktorý seriál produkoval a, ako sa vyjadril jeho tvorca Aaron Guzikowski, zaručil sa za jeho víziu, ktorá sa vďaka Ridleymu dostala na obrazovky v minimálne pozmenenej podobe.

Aj keď je jasné, že Guzikowski čerpá zo svojich dvoch hrdinov Lovecrafta a Scotta, prichádza so svojou vlastnou dych berúcou víziou a fenomény ako biela krv androidov, votrelcoidné pohyby príšer, povedzme tak trochu netradičný pôrod, planéta, na ktorej možno vznikla ľudská rasa atď. sú skutočne len poctou, ktorá znalcov hororu poteší, ale nie je nosnou v samotnom príbehu. Ten je oveľa alegorickejší a svojím spôsobom kreatívnejší ako Scottove či Lovecroftove príbehy.

C’thullhu a Stratený raj

Ako už som spomínal vyššie, Westworld doslova rozkopol dvere sci-fi seriálom, ktoré sa snažia o alegorické znázornenie hlbších archetypov či mýtov, ktoré formujú našu kultúru a porozumenie svetu. Seriál Vychovaní vlkmi je ale úplne iný level, keďže sa snaží prerozprávať knihu Genezis z hľadiska atómovej vojny, androidov, umelého života a podivných cyklov poznania a zániku. Guzikowski si vybral tri náboženstvá, na ktorých sa rozhodol budovať príbeh, a to kresťanstvo, judaizmus a mithraizmus. Výber mithraizmu mu dáva absolútnu slobodu v rozprávaní príbehu, keďže o rímskom mithraizme, z ktorého pochádzajú symboly v chrámoch jeho seriálu, nevieme takmer nič, okrem toho, že na začiatku 1. storočia bojoval v rímskej ríši o titul štátneho náboženstva práve s kresťanstvom. Zoroastrický Mithra je ale bohom slnka v dualistickom náboženstve, z ktorého si práve kresťanstvo zobralo svoj hlavný naratív boja dobra a zla. Guzikowského seriál dosť pripomína Miltonov Stratený raj, a teda pohľad na biblický motív s použitím súčasných vyjadrovacích prostriedkov (pre Miltona to bol rok 1667).

Kepler-22b skutočne pripomína peklo, svet, v ktorom sa pohybujú démoni a hadovití padlí anjeli (podľa Miltona Boh padlých anjelov po tom, čo Satan skorumpoval Adama a Evu, za trest premenil na obrovské hady), miesto, v ktorom rajskú záhradu Eden chránia cherubovia svojimi ohnivými mečmi, v tomto prípade tropická zóna chránená silným elektromagnetickým žiarením. Matka a Otec ako Adam a Eva nie sú však zostrojení bohom, ale človekom na jeho obraz. I keď v prípade matky sa o tom dá polemizovať. Guzikowski totiž prišiel s úplne novým typom takmer nezničiteľných androidov zvaných Nekromanceri. Je to práve postava Nekromancera – Matky, v ktorej sa Guzikowski najviac odkláňa od Miltona a tradičnej vízie judaisticko-kresťanskej mytológie k Lovecraftovi. Tento typ robotov totiž stvorili mithraiskí inžinieri na popud svätého písma mithraizmu na boj proti ateistom. Základnou premisou zničenia Zeme je v seriáli práve tento boj veriacich proti ateistom, v ktorom Nekromanceri zastávajú hlavnú úlohu zbraní hromadného ničenia. Ak sa nad touto ideou zamyslíme hlbšie, ukáže sa nám opäť podobnosť s mýtom C´thullu. Sol, inteligencia zjavne obývajúca jadro planéty Kepler-22b vyšle citlivým ľuďom na Zem vnuknutia, ako zostrojiť pomocou temných fotónov technológiu, ktorá im umožní cestovať na samotnú planétu a zostrojiť nezničiteľných robotov, ktorých funkciám plne nerozumejú ani sami inžinieri. Nekromancer je totiž tým, kto vyvoláva mŕtve bytosti alebo bytosti v spánku podobnému smrti. Mithraisticky boh Sol obývajúci planétu, ktorá je hlavným dejiskom príbehu, práve vykazuje znaky takéhoto spánku a mystériá mithreiskej viery sa až nápadne ponášajú na Necronomicon.

Biblická symbolika ako Matka a Otec ľudstva uzavretí v raji s hadom, vyvolení putujúci po púšti, falošní proroci a spasitelia len dotvárajú unikátnu atmosféru príbehu, ktorý v sebe spája to archaické s budúcnosťou.

Matka

Postava, ktorá robí show tým čím je, je určite Matka. Lietajúci vraždiaci stroj ktorý vyzerá ako Maschinenmensch Maria z Metropolisu (r. Fritz Lang, 1927) a je zároveň matkou ľudstva, ako aj matkou „antikrista“, je skutočne niečím novým a HBO sa od matky drakov posunulo o svetelné roky ďalej. Síce sa nukleárny vraždiaci stroj od vlčice, ktorá vychovala Romula a Réma trochu líši, idea je rovnaká, a teda to, že novú civilizáciu vychová neľudský tvor, ktorý je vo svojej podstate nepriateľom ľudstva. Matka sa pritom svojím správaním podobá skôr Enkidovi – bohozverovi než biblickej Eve a unikátne prepája správanie androida zo zverským čuchom či ľudskými citmi. Základnou ideou Vychovaných vlkmi je vzťah stvoreného a stvoriteľa, rodičov a detí bohov a nižších bytostí. Androidi tu hrajú úlohu anjelov, ktorí sprostredkúvajú správy od svojich stvoriteľov ľuďom, a celý seriál sa hrá s archetypmi, ktoré poznáme, a prepisuje ich nanovo v šialených kombináciách. Zmätený, vnútorne nekoherentný, desivý, biblický – taký je nový seriál Aarona Guzikowského. Jeho najväčšou kvalitou však je, že prepája staré východiská západného sveta, antiku, judaizmus a kresťanstvo so súčasnou popkultúrou, čím vzniká jedinečná fúzia. Ostáva nám len dúfať, že našlapaná prvá séria nepodlezie latku, ktorú si stanovila, a že nás nečaká ďalší LOST (r. Jeffrey Lieber, J.J. Abrams, Damon Lindelof, 2004 – 2010).