Instantná severskosť Srdcovej kráľovnej
Michael Papcun 23/1/2020

Srdcová kráľovnáDronningen
(r. May el-Toukhy, Dánsko, Švédsko, 2019, 127 min)

Dramaturgia filmových prehliadok spoločnosti Film Europe, Crème de la Crème venovanej francúzskemu filmu a aj teraz aktuálnej Scandi zameranej na škandinávsky film, dlhodobo prináša na plátna kín snímky, ktoré predstavujú prevažne bezpečný festivalový priemer. O väčšine z nich sa dá všeobecne povedať, že neprekvapia ani neurazia. V drvivej väčšine prípadov ide o divácky relatívne ústretové a v princípe kvalitné stávky na istotu, potvrdzujúce zaužívané vnímanie „francúzskosti“ alebo „severskosti“ v kinematografii. Každý ročník však prinesie aj prekvapenie, ktoré do pokojného prúdu obrazov prileje trochu odvahy a rebélie (hádam nie som jediný, kto nadšene spomína napríklad na projekciu Johanky Superstar od Bruna Dumonta na Créme de la Créme 2018 v príznačne „punkovej sále“ na poschodí Pistoriho paláca).

Obrúsené hrany 

Ak dávku odvážnosti alebo aspoň inakosti v tohtoročnej prehliadke severského filmu Scandi predstavuje najmä skrz propagačné materiály výrazne pretláčaná body-positive snímka Plnotučná sebaláska (Fat Front), tak Srdcová kráľovná (Dronningen), druhý film dánskej režisérky May el-Toukhy, zapadá skôr do nenáročného dramaturgického priemeru. Ale nepredbiehajme.

May el-Toukhy debutovala pred piatimi rokmi snímkou Dlhý príbeh v skratke (Lang Historie Kor). Išlo o dánsku komédiu na pôdoryse vzťahového filmu o skupine kamarátov, ktorí sa snažia naplniť svoje životné predstavy, bránia im v tom rôzne životné naschvály. V centre diania filmu sa ocitla ženská postava Ellen.

So ženskou postavou v centre dania, ale zato v komornejšom a menej komediálnom tóne (hoci viacerí v ohlasoch na zápletku filmu nešetria ironickým úškrnom) pokračuje režisérka vo svojom aktuálnom filme Srdcová kráľovná z roku 2019. Ten sa venuje zabezpečenému, ale stereotypnému a vyprázdnenému životu (manželstvu) úspešnej advokátky Anny. V jeho vyšumenej jednotvárnosti sa však zjaví mužov syn z prvého manželstva a Anna si s ním začne krátky románik. Potom sa začnú veci predvídateľne komplikovať a vzťahy medzi postavami polarizovať. A to sú aspekty, ktoré od severského filmu už paušálne očakávame.

Srdcová kráľovná svojím charakterom a výstavbou presne napĺňa zažitý model severskej drámy. Ide o komorný príbeh stiesnený prevažne v interiéroch domu a zameraný na život hlavnej postavy, na jej životnú situáciu a nenaplnené túžby. Nechýbajú pre severský film typické motívy prírody. Tá metaforizuje vnútorné stavy postáv alebo kumuluje napätie celého príbehu, odohrávajúceho sa v dusnom, pomalom tempe. Posilňuje ho tiež odťažitým rozprávačským módom, ktorý nie je samoúčelný ani jednoducho „trendový“. Presne pasuje k dramatickej situácii. Postavy majú medzi sebou nevypovedané tajomstvá, každá z nich „niečo tuší“ a napätie medzi nimi až hmatateľne rastie.

O „severskosti“ a jej atribútoch hovorím ako o znakoch typických pre štýl Srdcovej kráľovnej. Pokiaľ však mám byť naozaj dôsledný a brať na vedomie aj fakt, že so severskosťou v dráme sa spája aj psychologická prenikavosť, vypätosť a schopnosť hnať postavy na hranice ich pomyselných možností s cieľom ponúknuť „kúsavú“ reflexiu osobných problémov, Srdcová kráľovná je v tomto smere obrúsená ako hrany nábytku v Ikea.

Schémy, ktoré všetci dobre poznáme 

V prvom rade ide o istú tendenčnosť milostného trojuholníka a spôsob jeho vyrozprávania. Advokátka Anna sa zahľadí do manželovho syna z prvého manželstva, očakávane sa otvorí téma vášne a blízkosti, ktorá v manželstve začala absentovať, pričom manžel začne „niečo tušiť“ a celá situácia sa začne komplikovať a rúcať v neprospech postáv.

V el-Toukhyovej filme nedostávame postavy, cez ktoré sa skúmajú problémy a limity manželského života či manželská kríza, ale skôr postavy, zobrazujúce šablónu vyprchania vášne a nenaplnenia s trochu obligátnym pocitom „bytia na hrane“, vyvierajúceho z následnej aplikácie ďalšej šablóny – milostnej aférky s rebelantským mladíkom. Tá má, opäť podľa očakávaní, vo svojom kontexte nebezpečné následky. Na tieto schémy sa ďalej aplikuje odťažitá práca kamery prebiehajúca v pomalých jazdách a striedmych kompozíciách posilnených prevažne chladným tónovaním obrazu, čo vytvára potemnelé, strnulé náladové spektrum, ktorého jednoliatosť je prekročená iba výnimočne.

Vraciame sa tak k revízii pojmu „severskosť“, ktorá sa pri Srdcovej kráľovnej ponúka. Do tohtoročnej prehliadky výborne pasuje ako film, ktorý spĺňa bežnú predstavu o kinematografii Severu, a tak môže do bodky naplniť základné divácke očakávania. Naplnenie týchto očakávaní ale prináša v oslabenej verzii s krátkodobým účinkom.

Záver filmu sa diváka síce snaží doviesť k morálne dilematickým otázkam o konaní hlavnej postavy. To sa odohráva na pôdoryse ambivalentných motivácií a rozhodnutí, po ktorých už akoby neexistovala radosť alebo šťastie. Ale dilemu vyvoláva skôr pozícia, do ktorej sa nedostávajú postavy, ale my ako diváci. Ako keby sme boli nútení na hlavnú postavu hľadieť v negatívnom svetle. Srdcová kráľovná nás nabáda k trochu zjednodušujúcej polarizácii postáv, a tým až možným mizogýnnym záverom v neprospech hlavnej postavy. Cez všetko dianie navyše presvitá vykonštruovanosť, snažiaca sa o čo najtuhší klimax. Riešením tak môže byť nepodľahnúť pravidlám, ku ktorým nás akoby nabáda dramatická hra filmu. Zotrvanie vo viac dištancovanej diváckej pozícii, ktorá sa vyhýba skratkovitým morálnym súdom.

Za problém snímky považujem fakt, že z témy manželskej krízy, nenaplnenia a hľadania či prebudenia vášne, sa stáva skôr príbeh o nevere a istom „zlyhaní manželky“, čo celý film uväzňuje do stereotypných koľají a zabraňuje podnetnejšiemu rozvíjaniu tém. Namiesto toho dostávame porciu silene trpkého fatalizmu. Nečudo, že v ohlasoch na film často zaznejú šovinisticky ladené hodnotenia.

Srdcová dáma je film vystavaný s dramatickou zručnosťou, ktorá však pre svoju predvídateľnosť predstavuje skôr dobre zvládnuté remeslo. Vo svojej chladnosti, komornosti a potemnenej psychológii prináša atribúty, ktoré azda všetci očakávame od škandinávskeho filmu ako prvé, a tie aj dostaneme. Možno len stačí neočakávať nič výnimočné, zachovať si odstup a film vo vás môže vyvolať pozitívny ohlas.


Film Srdcová kráľovná môžete vidieť na prehliadke severského filmu SCANDI.

21.01. 2020 I Kino Fontána Piešťany I 20:00
22.01. 2020 I Tabačka Kulturfabrik Košice I 18:00
22.01. 2020 I Kino Film Europe Bratislava I 19:00
22.01. 2020 I Artkino Metro Trenčín I 19:00
22.01. 2020 I Kino Lastovička I Dubnica nad Váhom I 19:30
22.01. 2020 I Kino Nicolaus Liptovský Mikuláš I 19:30
22.01. 2020 I Kino Lumière Bratislava I 19:30
23.01. 2020 I Kino Film Europe Bratislava I 19:00
23.01. 2020 I Kino Lumière Bratislava I 21:30
25.01. 2020 I Kino Lumière Bratislava I 18:00
25.01. 2020 I Kino Mladosť Bratislava I 20:00
26.01. 2020 I Malý Berlín Trnava I 18:00
26.01. 2020 I Kino Film Europe Bratislava I 19:15
26.01. 2020 I Artkino Za zrkadlom Bratislava I 20:00
28.01. 2020 I Kino Mier Spišská Nová Ves I 19:00
29.01. 2020 I Kino NOVA Sereď I 19:30
30.01. 2020 I Kino Úsmev Košice I 20:00