Hmyz Jana Švankmajera sa predstavil v Rotterdame
Saša Gabrižová 29/1/2018

Prvý víkend 47. ročníka MFF Rotterdam patril aj Janovi Švankmajerovi. V sobotu 27. januára sa konala svetová premiéra jeho nového celovečerného filmu Hmyz, ktorý vznikol v česko-slovenskej koprodukcii. O legendárneho Jana Švankmajera – filmára, výtvarníka, surrealistu, ku ktorého tvorbe sa ako k zdroju inšpirácií hlásia mnohí známi umelci, bol veľký záujem aj v nedeľu v rámci špeciálnej festivalovej talk show Big Talk.

Premiéra nového, a podľa slov Jana Švankmajera aj jeho posledného celovečerného filmu, sa v Rotterdame uskutočnila v rámci sekcie Deep Focus: Signature, ktorá uvádza výhradne diela renomovaných tvorcov. Projekcia bola už krátko po spustení predaja festivalových lístkov beznádejne vypredaná a odohrala sa za účasti širšej delegácie tvorcov. Film, inšpirovaný divadelnou hrou bratov Čapkovcov Zo života hmyzu a Kafkovou Premenou, prišli okrem režiséra uviesť aj herečka Kamila Magálová, producent a celoživotný spolupracovník J. Švankmajera Jaromír Kallista, koproducentky Zuzana Mistríková a Ľubica Orechovská (PubRes), ďalej kostýmová výtvarníčka Veronika Hrubá, strihač Jan Daňhel, kameraman Adam Oľha a výkonná producentka Lucie Kadeřávková.

„Film je vytvorený ako koláž, to je metóda, ktorá otvára imaginatívnu rovinu filmu. Všetko, čo sa v nej objavuje: herci, objekty, zvieratá, elementy reality… je rovnako dôležité. Ponúka mnoho výkladov, neexistuje jedna správna autorizovaná interpretácia,“ hovorí Švankmajer a dodáva: „Hra Zo života hmyzu je mizantropická hra. Môj scenár túto mizantrópiu prehlbuje, tak ako sa prehlbuje podobnosť človeka s hmyzom a tejto civilizácie s mraveniskom.“

Hmyz vznikol v koprodukcii spoločností Athanor (ČR), Českej televízie a PubRes (SR), s podporou Státního fondu kinematografie, Audiovizuálneho fondu, programu MEDIA – Kreatívna Európa a Fondu Rady Európy EURIMAGES. K vzniku filmu prispelo sumou 300 tisíc dolárov prostredníctvom crowdfundingovej kampane vyše 2700 fanúšikov Jana Švankmajera z celého sveta.

V slovenských kinách sa Hmyz predstaví už 15. marca na otvorení 25. ročníka Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest.

Jan Švankmajer so štábom na premiére v Rotterdame.
Foto: Grasshopper Studios