Her loneliness is killing me
David Benedek 18/4/2021

Framing Britney Spears (r. Samantha Stark, USA, 2021, 74 min)

Britney Spears je meno, ktoré hádam pozná každý. Či už chcete, alebo nechcete, stalo sa neodmysliteľnou súčasťou popkultúry koncom 90. rokov, keď Britney upútala pozornosť miliónov tínedžerov. Kým dievčatá a (zväčša) gayovia s nadšením počúvali jej hudbu a sledovali jej videoklipy, heterosexuálni chlapci slintali nad tým, aká je príťažlivá. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že koniec 90. rokov patril chlapčenským skupinám ako Backstreet Boys a *NSYNC. Až Britney vrátila do hudby mladú dievčenskú popovú energiu a následne inšpirovala ďalšie mladé speváčky, ako napr. Christina Aquilera alebo Jessica Simpson. Keď mal v roku 1998 na MTV premiéru jej prvý videoklip …Baby One More Time, stala sa z nej cez noc obrovská senzácia. Ikonický klip, v ktorom tancuje v školskej uniforme po celej škole, poznáme všetci (mimochodom, koncept videoklipu vymyslela samotná Britney). V roku 1998 ešte neexistoval YouTube a jediným spôsobom, akým sa jej klip dal vidieť, bolo, že si ho ľudia vyprosili od MTV a iných hudobných staníc. …Baby One More Time bol (a stále je) obrovský hit, ktorý naštartoval legendárnu kariéru princeznej popu.

Veľa rokov som sa cítil trochu neisto preto, že je Britney Spears moja obľúbená speváčka. Mnohí ľudia totiž veľmi radi dávajú najavo nesúhlas a výsmešky spojené s jej osobou. Ale dnes, keď už mám 27 rokov, nemám problém na rovinu povedať, že Britney milujem. Je mi jedno, že si veľa ľudí myslí, že nevie spievať alebo že jej príspevky na Instagrame sú čudné. A rozhodne sa nezasmejem na vtipoch o období, keď mala vyholenú hlavu.

Posledné dva roky sa v médiách meno Britney Spears spája so slovom conservatorship. Fanúšikovia a široká verejnosť sa začala postupne dozvedať čoraz viac informácií o jej živote a zistilo sa, že Britney žije od roku 2008 v nútenej opatere svojho otca. Čo sa teda stalo v rokoch 2007 a 2008? Isto si viacerí z nás pamätajú na obdobie, keď sa zdalo, že kariéra Britney sa skončila. Po rozvode bojovala o opateru svojich dvoch detí a mala problém s drogovou závislosťou, a médiá o nej začali šíriť, že je duševne narušená. Musím pripomenúť, že v roku 2007 sa ešte verejne nehovorilo o psychickom zdraví tak ako dnes. Všetky Britnine problémy boli démonizované, pretože sa ľudia milovali pozerať na jej pád. Po dvoch neúspešných pokusoch dostať Britney na liečenie sa rozhodol vziať veci do rúk jej otec Jamie a požiadal súd o conservatorship, teda o poručníctvo. V praxi to znamená, že Britney nemá moc nad svojimi financiami, kariérou ani osobným životom. Jamieho argument pred súdom bol, že jeho dcéra je v ranej fáze demencie. Napriek týmto obmedzeniam bola schopná vydať štyri albumy, absolvovať niekoľko turné, a dokonca mať vlastnú šou v Las Vegas. Jej fanúšikovia však vedeli o temných veciach, ktoré sa dejú v zákulisí, a vytvorili hnutie #FreeBritney, ktoré aktívne bojuje za jej svojprávnosť a informuje verejnosť o súčasnej situácii ohľadom poručníctva.

Mnoho fanúšikov si uvedomovalo už dávnejšie, že niečo nie je v poriadku. Ohľadom Britninej kariéry vždy niečo akosi nesedelo. Vďaka svojej hudbe mohla častejšie vyjadriť, aká sa cíti uväznená a že ľudia majú nad ňou kontrolu. Prvýkrát sa to udialo pri piesni Overprotected. Ide o tanečnú pieseň o dievčati, ktoré je unavené z nadmerného ochraňovania a chce byť samo sebou. V roku 2004 zase vydala cover piesne My Prerogative, ktorej text je taktiež o osobe, ktorá chce robiť vlastné rozhodnutia bez vplyvu ostatných ľudí. Najčudnejší prípad nastal pred dvoma rokmi. Aby som teda priblížil situáciu, v roku 2016 vyšiel Britnin singel Make Me. Britney vyzerala v klipe veľmi dobre, nešlo však o prelomové dielo, o ktoré sa širšia spoločnosť zaujímala. No pred dvoma rokmi sa na internet dostala pôvodná verzia videoklipu, v ktorej je Britney zobrazená v klietke. Na Instagrame sa k nemu vyjadril režisér David LaChapelle takto: „Jediný pokyn, ktorý mi Britney kedy dala pre toto video, bol, aby som ju natočil v klietke. V tom čase som nechápal, prečo to chce. Najskôr som si predstavoval, že ju budem natáčať ako tigricu, ale ona si predstavovala skôr plaché mačiatko. Ľuďom v mojom tíme došlo, že niečo nie je v poriadku.“

5. februára tohto roku priblížil jej prípad dokument Framing Britney Spears, ktorý je súčasťou série The New York Times Presents. Film skúma jej kariéru, intenzívnu slávu a osobné problémy počas troch dekád v šoubiznise. Ponúka šokujúci pohľad na život nevinnej a bezproblémovej osoby, ku ktorej sa svet bez akéhokoľvek dôvodu zachoval hrozne. Britney bola od svojich 10 rokov sexualizovaná a objektizovaná, pričom už na začiatku jej kariéry médiá neustále rozoberali jej panenstvo a telo. Televízni moderátori mali často narážky na jej prsia a boli zvedaví na jej sexuálny život. Neprístojné správanie voči násťročnému dievčaťu, ktoré by si dnešné médiá (dúfam) nedovolili, bolo v 90. rokoch úplne bežné. Britney bola od rozchodu s Justinom Timberlakom v roku 2002 démonizovaná a vykreslená ako zloduch. Zatiaľ čo Justinova sľubná kariéra bola postavená na ohováraní svojej expriateľky, kariéra Britney sa dostávala do problémov. Svetové médiá sa ju rozhodli zničiť, čo sa im vďaka neustálemu prenasledovaniu paparazzov aj podarilo. Britney nemala žiadne súkromie. Celý svet vedel o jej psychickej poruche, drogovej závislosti a manželských problémoch. No namiesto toho, aby sa jej snažil pomôcť, vysmieval sa jej a neraz z nej robil pointu hlúpych vtipov.

Neskôr mnoho celebrít verejne vyjadrilo podporu hnutiu #FreeBritney. Justin Timberlake, ktorý mal veľký vplyv na to, ako ju médiá zobrazovali, napísal na svoj Instagram ospravedlnenie za svoje správanie voči nej. Rovnako ako veľa iných fanúšikov a fanúšičiek som si aj ja pri tomto ospravedlnení povedal: „Príliš neskoro, Justin.“ Podľa všetkého totiž nešlo o úprimnú ľútosť za jeho skutky, ale o tlak zo strany publika, ktoré ho začalo osočovať na sociálnych sieťach. Urobil teda to najmenšie možné gesto. A ešte viac ma prekvapuje počet veľkých celebrít, ktoré Justinov post lajkli. Osobnosti ako Jennifer Aniston či Jimmy Fallon, ktorí sa ani jedným slovom nevyjadrili k Britninej situácii. Čo to vypovedá o spoločnosti? To, že je riadená každodenným sexizmom. Nezastaneme sa ženy, ktorá doslova bojuje o svoju slobodu, ale tlieskame mužovi, ktorý spravil najminimálnejšie minimum. Well, not on my watch!

„Britney sa od mladého veku snažila mať pod kontrolou svoj život, svoje telo, to ako vyzerá a ako sa vyjadruje. Mládež ju za to oslavovala, dospelí ľudia ju za to odsudzovali,“ hovorí pre časopis Entertainment Weekly režisérka Samantha Stark, ktorej sa v dokumente Framing Britney Spears podarilo upozorniť na zaobchádzanie spoločnosti so ženami. Vyrozprávala príbeh jednej z najznámejších speváčok všetkých čias, ktorá sa stala symbolom mizogýnneho správania médií. Dokument tiež odhaľuje, že Britney sa stala slávnou v období aféry Bill Clinton – Monica Lewinsky, počas ktorého sa zmenil verejný diskurz ohľadom sexu. V tomto období boli ženy obviňované za svoju sexualitu, zatiaľ čo mužská sexualita nemala žiadne hranice.

Tento dokument nám ukázal, ako sa médiá správajú k mladým ženám. Naposledy ľudia videli tento prístup pri princeznej Diane, ktorú boj s novinármi doslova priviedol do hrobu. Mnoho mladých úspešných žien, ktoré sú veľkými menami v popkultúre, trpí rovnakým spôsobom. Taylor Swift zažíva celú svoju kariéru slut shaming za to, že chodila s úplne primeraným počtom mužov. Ariana Grande čelila obvineniam, že môže za smrť svojho ex-priateľa Maca Millera, ktorý bojoval s drogovou závislosťou. Meghan Markleovú bulvár doslova donútil opustiť Veľkú Britániu. Yoko Ono bola vinená za rozpad The Beatles. Courtney Love sa musela vyrovnávať s posmeškami ohľadom svojej drogovej závislosti, namiesto toho, aby sa jej niekto snažil pomôcť. Lindsay Lohan a Paris Hilton boli pravidelne zosmiešňované v rozhovoroch, pretože im média vytvorili image hlúpych dievčat. My všetci sa ako spoločnosť a publikum musíme rozhodnúť, ako budeme pristupovať k ženám. Zvoľme si cestu, ktorá nepodkopáva ich úspech, ale naopak, snažme sa ich podporovať, budovať im sebavedomie a nepriživovať sa na ich nešťastí. Framing Britney Spears bude rozhodne určovať, ako budú ľudia a médiá zaobchádzať s celebritami, a hlavne so ženami.