Premietanie celovečerného dokumentárneho filmu Terezy Nvotovej Mečiar (2017) sa na slovenských stredných školách stretlo za tri mesiace od spustenia s veľkým záujmom. MEČIAR NA ŠKOLÁCH, ako bol projekt nazvaný, zastrešoval koncept širšieho mediálneho vzdelávania a alternatívnej distribúcie DOKUMENT NA KOLESÁCH a producentská spoločnosť PUBRES. Autorský dokument Terezy Nvotovej sa od apríla dostal dovedna na 75 stredných škôl. Vzdelávacie inštitúcie po celom Slovensku mali možnosť film priemietnuť ako doplnkový edukatívny materiál počas výučby predmetov ako Náuka o spoločnosti, Dejepis či Masmediálna výchova, s tým, že vďaka platforme nemali s premietaním žiadne náklady. MEČIAR NA ŠKOLÁCH bude pokračovať aj v nasledujúcom školskom roku 2018/2019, už teraz sú naplánované ďalšie projekcie.
Doposiaľ film videlo takmer dvetisíc študentov. MEČIAR NA ŠKOLÁCH pritom zaznamenal pozitívnu spätnú väzbu od škôl aj kladné reakcie v slovenských mediách. Rozsiahly report o prvom premietaní filmu študentom napísal pre Denník N filmový kritik Miloš Krekovič: „Stredoškoláci po filme Mečiar: Zažívame druhú vlnu mečiarizmu, ficoizmus. Ide z toho strach.” >>
V rámci projektu sa uskutočnili štyri diskusie za účasti režisérky či expertov na problematiku, počnúc pilotným premietaním v bratislavskom Kine Lumière pre študentov z Gymnázia Juraja Hronca. Diskusií po filme sa na 1. súkromnom gymnáziu Bajkalská v Bratislave, Súkromnej strednej umeleckej škole filmovej v Košiciach či Škole pre mimoriadne nadané deti v Bratislave zúčastnili autorka filmu Tereza Nvotová, politický komentátor Marián Leško, bývalý člen VPN Peter Zajac, producentka filmu a študentská líderka ’89 Zuzana Mistríková.
Svoju skúsenosť z diskusií okomentovala Tereza Nvotová takto: „Neprekvapilo ma, že študenti stredných škol o mečiarizme doteraz vedeli len málo. Potešilo ma však, že vďaka nášmu filmu a kontextu, ktorý prináša pochopili, že bez nich to nejde. Bez toho, aby sa stali aktívnymi občanmi, bude naša krajina donekonečna zneužívaná tými, ktorí tužia po neobmedzenej moci a bohatstve.”
Pozrite si videoreportáž z diskusie tu >>
Partneri projektu MEČIAR NA ŠKOLÁCH pokrývajú školám náklady spojené s ich zapojením do projektu. Táto iniciatíva vychádza z dôležitej potreby šírenia demokratických princípov a poznania, že dokumentárny film môže verejnú debatu inovatívne obohatiť a kultivovať.
Autorský dokument Mečiar približuje okolnosti vzniku samostatnej Slovenskej republiky a následné turbulentné 90. roky cez najväčšiu a najkontroverznejšiu politickú osobnosť tohto obdobia – Vladimíra Mečiara. Svojou chronologickosťou a jednoduchou formou rozprávania je film zrozumiteľný mladému divákovi, ktorý potrebuje pochopiť jeho historický kontext. Dokument Mečiar je nadčasovým príbehom o tom, že demokracia v krajine neexistuje bez „práce“, udrží a rozvíja sa len ak sa jej politickí lídri, ale aj občania budú správať zodpovedne, slušne a morálne.
Film Mečiar nie je len rozprávaním o jednej – veľmi smutnej – etape slovenských politických dejín. Približuje oveľa univerzálnejšiu a veľmi súčasnú tému. Organizátori projektu MEČIAR NA ŠKOLÁCH považujú za dôležité pripomínať minulosť a prostredníctvom kreatívneho dokumentu vzdelávať mladé publikum.
Školy môžu Dokument na kolesách kontaktovať cez e-mail: dokumentnakolesach.com alebo vyplniť formulár tu: http://dokumentnakolesach.com/kontakt/