Čo potešilo, sklamalo či nahnevalo na Netflixe

Autor textu: Matúš Čupka

Netflix a jeho algoritmus mi už takmer dva roky určuje, čo si pozriem večer, aký dokument mi ukáže ďalšie zákutie ľudského života alebo pri čom si poviem: “Prečo!?”. Napriek mojej obave, či tam vôbec bude dostatočný výber, som sa dostal do stavu, kedy som dosiahol maximálny počet položiek v zozname položiek na pozeranie

TOP FILM:

Thor: Ragnarok – ide o film z nekonečnej série marveloviek, ale má svoj šmrnc. Nenáročné, pekné a pomerne odvážne. Absurdnú scénu, keď hodí Thor plechovku od piva do hlavy Lokimu, aby si bol istý, že Loki nie je hologram, si budem dlho pamätať.

The Lego Movie – ďalší pekný, nenáročný, odvážny film s obrovským množstvom známych postáv pomixovaných z rôznych svetov komiksov vďaka licenciám spoločnosti Lego. „Tear down everything different“ je len jedným z mnohých komentárov súčasného sveta.

Life – sci-fi film kombinujúci to najlepšie z iných kultových filmov. Dobré herecké výkony a na záver vtipný twist.

Paul – pomaly kultová dvojica Pegg/Frost tentoraz v roli geekov cestujúcich s mimozemšťanom. Taká večerná pohoda a občas sa usmejete.

TOP SERIÁL:

The Vietnam War – nekompromisný dokument o vojne vo Vietname v historickom kontexte, s odstupom a zo všetkých možných pohľadov. Alebo ako sa dokážu lídri najmocnejšej krajiny sveta strašne prerátať a na svojej chybe desaťročie trvať.

F is for Family – mám tento seriál rád, lebo je inteligentný, smiechom vám nekáže, kedy sa smiať a čo diel, to minimálne jeden skvost.

El Chapo – na začiatku bolo jasné, že to nie je na úrovni Narcos, ale časom si ma to získalo. Príbeh El Chapa je v niečom ešte zaujímavejší ako Escobara.

Altered Carbon – od prvých piatich minút bolo zrejmé, že toto bola veľmi drahá produkcia. Našťastie, dialógy i dej sú na solídnej úrovni. Evidentne šlo o snahu priblížiť sa filmu Blade Runner, čo sa viac-menej podarilo.

TOP STAND-UP:

Bumping Mics with Jeff Ross & Dave Attell – suverén tohto polroka. Vzájomné urážanie sa na veľmi vysokej úrovni.

Iliza: Elder Millennial tento rok pribudlo zopár silných ženských stand-upov a tento bol z nich najlepší.

The Comedy Lineup – dve série nových stand-upistov, ktorí ešte len čakajú na svoj special. Občas kolísavá kvalita, ale aspoň si môžete povedať, že ste videli XY skôr, ako bol cool.

Patriot Act – po fiasku s The Break stavil Netflix na Hassana Minaj a výsledkom je pomerne vydarený stand-up ašpirujúci na štýl Johna Olivera.

TOP DOKUMENT:

Dark Net – vynikajúci seriál o súčasnom svete technológií, pričom vždy ukáže aj ich pozitívne i negatívne využitie. Moje relatívne tolerantné ja bolo na viacerých miestach výrazne testované.

Sunderland Til I Die – Sunderland bol priemerný klub hrajúci v najvyššej lige. Celé mesto žije iba futbalom, preto ho zaplavilo more sĺz, keď z najvyššej ligy Sunderland vypadli. Séria sleduje pôsobenie klubu v druhej najvyššej súťaži, je príbehom o snahe, porážkach a oddanosti fanúšikov.

Time: The Kalief Browder Story – toto sa pozeralo ťažko, lebo Kalief Browder skončil vo väzení za to, že vraj ukradol batoh. Ťaživý pohľad na americký súdny systém, v ktorom prehrávajú aj nevinní.

The American Meme – tu som si uvedomil, že som úplne mimo súčasných trendov. Ako vytvárať nekonečné množstvá likov, followov… plus odvrátená strana toho celého.

PREKVAPENIE ROKA:

The Blues Brothers – impulzívne pridávam do svojho zoznamu na pozeranie filmy z 80’s a tento film za to naozaj stál. Absurdný dej dvoch absurdných ľudí. Na chvíľu si tam zahrá aj Carrie Fischer, ktorá si do filmu odskočila z nakrúcania prvého Star Wars.

Making a Murderer – druhá séria dokumentu o súdení a odsúdení ďalšieho, tentoraz bieleho, nešťastníka. Nečakal som, že ten príbeh bude pokračovať a bude ďalej napínavý.

John Wick – nečakal som nič a nakoniec to bol príjemný akčný film o Keanu Reevesovi, ktorý ide pomstiť smrť svojho psa. Celkom zaujímavý posun v téme strielačiek.

Ronnie Coleman: The King – Ronnieho som vnímal tak nejak periférne cez jeho plagáty vo fitku, kde som kedysi dávno chvíľu cvičil. Niekoľkonásobný víťaz medzi kulturistami je dnes šľachovitý pán o barlách zápasiaci so zdravotnými problémami. Úprimný príbeh o hviezde, ktorá obetovala svoje zdravie.

SKLAMANIE ROKA:

Police Academy – videl som to x-krát, ale film už v dnešnej dobe neobstojí. Filmu, ktorý som mal v detstve tak rád, dominujú rasizmus a homofóbia.

Stranger Things – druhá séria sa akosi opustila, a tak som ju dopozeral s jedným okom upretým na plafón.

Better Call Saul – asi zopár ľudí prekvapím, ale v mojich očiach sa tento seriál stratil. Posledná séria mi prišla ako trápenie, aj keď sa na jednotlivé scény pozeralo dobre. Už naozaj neviem, kam tento výlet smeruje.

Hannah Gadsby: Nanette – mal to byť stand-up, ale skôr šlo o vtipnejšiu tedX prednášku. Ocitlo sa to tu najmä kvôli veľkým očakávaniam, niežeby to bolo nejak extra hrozné.

BIZARNOSŤ ROKA:

Inside the World‘s Toughest Prisons – od úbohých väzníc ovládaných gangami cez naleštenú poľskú väznicu so stovkami mreží, ukrajinské väzenie po bankrote až po nórsku väznicu na štýl luxusného skautského tábora. Wau.

Screenland – pri hraní sa môžete obmedziť na kombináciu myš/klávesnica, alebo na vlastné oči vidieť ako sa môže prepliesť herná technológia a zmysly.

Train Ride Bergen to Oslo – kamera na nose vlaku, ktorý sa vezie krásnou nórskou zasneženou krajinou. Nepoznám lepší instarelax.

Resident Evil: Final Chapter – chcete vidieť tak príšerný film, že je to až zábavné? Enjoy.

 

Tradične bola najväčšia tlačenica v kategóriách stand-up a dokumenty. Filmy som dával len vzácne, a tak sa do top výberu dostali kúsky, ktorým stačilo, že ma nenahnevali. Ťažké rozhodnutia však priniesli tento zoznam, ktorý mi dal najviac radosti, poznania i sklamania.

 

A čo pozerám teraz? First Team Juventus.

The Vietnam War: A Film by Ken Burns and Lynn Novick
F is for Family
El Chapo
Altered Carbon
Thor: Ragnarok
The Legomovie
Life
Paul