Cesta von
Lenka Chovancová 11/10/2019

Exit – Dať extrémizmu zbohom (Exit – Å forlate ekstremisme, r. Karen Winther, Nórsko / Nemecko / Švédsko, 2018, 85 min)

Dokumentárny film Exit – Dať extrémizmu zbohom nakrútila nórska dokumentaristka Karen Winther ako osobnú spoveď, cez ktorú nás vťahuje do svojej temnej minulosti. Ako dospievajúce dievča sa túžila zaradiť do aktívnej partie ľudí, ktorá by ju medzi seba prijala. Prvým pokusom bolo anarchisticko-antifašistické hnutie Blitz z Osla, avšak pocit, že niekam skutočne zapadá, nadobudla až neskôr, keď sa v zúfalstve pridala k neonacistom a snažila sa zostaviť násilný dievčenský klub. Atmosféra sa časom začala vyostrovať a Karen sa rozhodla hľadať pomoc u Guro, členky skupiny Blitz, ktorú predtým zradila. Guro pomohla Karen podľa vlastných slov najmä preto, aby zabránila nárastu neonacistickémo hnutia.

Po rokoch od vystúpenia zo skupiny mapuje režisérka dôsledky účasti v radikálnom prostredí a v snahe vyrovnať sa s minulosťou sa vydáva na cestu za ľuďmi s podobným osudom do USA, Francúzska, Dánska a Nemecka. Intímne rozhovory doplnené o retrospektívne zábery z rôznych násilných udalostí odhaľujú nielen momenty, keď sa títo ľudia rozhodli vstúpiť do sveta nenávisti, ale aj neľahkú cestu späť.

Angela z USA opisuje, aká dokázala byť krutá, nevyhýbala sa fyzickému násiliu a verila v sprisahania s cieľom vyhladiť americkú bielu rasu. Keď prestávala byť aktívna, od neonacistov prichádzali hrozby v podobe strelných dier na dverách jej bytu či listy o tom, že vedia, kde žije jej rodina. Strach ju prinútil, aby sa zapájala ešte aktívnejšie a agresívnejšie, čo ju dostalo do väzenia za zločin z nenávisti. Tam sa ako neonacistka ocitla v nebezpečnej pozícii a pred spoluväzňami ju ochránil Afroameričan, ktorý ukryl článok o nej. Tento okamih v nej vyvolal hlbokú zmenu. Dnes svoj život zasvätila pomoci tým, ktorí sa z extrémistických hnutí rozhodli vystúpiť.

Dojemná scéna, kde sa Karen zdôveruje dánskemu antifašistickému aktivistovi Sørenovi, ako bola na ceste domov napadnutá antifašistami, je zvláštnym stretnutím ľudí, ktorí by v minulosti stáli proti sebe ako nepriatelia. Keby sa v tom čase stretli, pravdepodobne by si ublížili. Søren sa dnes už aktívne do násilných stretov nezapája, ale učí študentov o extrémizme a snaží sa ich viesť ku kritickému uvažovaniu.

Život bývalých extrémistov je navždy poznačený minulosťou, ktorú si so sebou nesú ako bremeno. Naučiť sa znova žiť inak nebolo jednoduché pre nikoho z nich, no navzájom si vedia byť nápomocní. Začiatok cesty von býva neraz práve v neočakávanej láskavosti od niekoho, koho predtým nenávideli. Dokument Exit – Dať extrémizmu zbohom nám pomáha nájsť určité porozumenie s ľudmi, ktorí sa v danej situácii ocitli. Zároveň nám dáva nádej, že aj najvýraznejší predstavitelia extrémistických hnutí sa môžu postupne zmeniť a vrátiť sa do bežného života. Príkladom je aj nemecký neonacista Ingo, ktorý sa vďaka svojej charizme a výrečnosti ako veľmi mladý dostal do čela hnutia. Bod zlomu nastal, keď sa o ňom rozhodol nakrútiť dokument filmár nenávidiaci všetko, čo Ingo vtedy predstavoval. Kontakt s človekom z iného prostredia následne Inga výrazne zmenil a po podpaľačskom útoku, kde zomrelo niekoľko utečencov, z hnutia vystúpil a odsťahoval sa do zahraničia, aby sa mohol dištancovať od neonacistického hnutia. Aj po dvadsiatich rokoch však stále žije na tajnej adrese. Rozhodnutie vystúpiť sa ukazuje ako nebezpečné, pretože v tejto komunite panuje neustále podozrievanie. Ak ostatní členovia vycítia, že niekto z hnutia chce odísť, snažia sa túto osobu zastrašiť a vtiahnuť ju naspäť. Mnohí bývalí členovia extrémistických hnutí čelia hrozbám a násiliu práve preto, že využívajú svoju minulosť na boj proti radikalizácii. Napokon sú nútení žiť v utajení a izolácii. Nestačí, že extrémisti prejavia záujem zo svojich hnutí vystúpiť. Potrebujú aj pomoc, pochopenie, organizácie, na ktoré sa môžu obrátiť. Dnes už rôzne výstupné programy v západných krajinách existujú a bývalým extrémistom pomáhajú začať nový život.

Vstúpiť medzi extrémistov je často rozhodnutie nedospelých ľudí, ktorých dnes definuje niečo celkom iné. Pre každého, kto sa snaží pochopiť stále stúpajúcu radikalizáciu mládeže, môže byť toto dielo hodnotným materiálom. Je neuveriteľné, v akom mladom veku a ako jednoducho sa to celé môže začať, pričom cesta von môže byť nesmierne ťažká. Dúfam, že Exit – Dať extrémizmu zbohom osloví široké publikum a pomôže otvoriť celospoločenskú diskusiu, do ktorej by sme sa mali zapojiť.


Exit – Dať extrémizmu zbohom na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet:

11. 10. 2019 (Pi) | 20:00 | A4 – priestor súčasnej kultúry | lístky v predaji priamo na mieste (akreditovaní účastníci si budú môcť uplatniť permanentku)
Po projekcii nasleduje diskusia Zbohom extrémizmu! s Natáliou Pindrochovou (organizácia Mládež Ulice, odborníčka na radikalizáciu), ktorú moderuje Lukáš Osvald.