Berlinale 2018: Na tlačovej konferencii Wesa Andersona sa aj spievalo
Saša Gabrižová 16/2/2018

Nový animovaný film Isle of Dogs Wesa Andersona prišla na svetovú premiéru okrem režiséra predstaviť aj početná delegácia vrátane spoluscenáristov Jasona Schwartzmana, Kunichiho Nomuru, Romana Coppolu a hercov Billa Murrayho, Grety Gerwig, Jeffa Goldbluma, Boba Balabana, Bryana Cranstona či Tildy Swinton. Uvoľnená atmosféra tohto zoskupenia sa postupne preniesla aj na novinárov. Vybrané bonmoty napríklad zahŕňali:

  • Predstavenie Boba Balabana okomentovala delegácia hromadným popevkom od Beach Boys.
  • Predstavenie Koyu Rankina okomentovala delegácia hromadným popevkom Happy Birthday to you.
  • Odznel zapálený nemý preslov Bryana Cranstona na tému ticha.
  • Každý člen delegácie musel povedať, akého má doma psa.
  • Bill Murray má Jack Russel teriéra menom Timmy Murray, ktorý prežil útok kojotov, Bryan Cranson psa nemá, ale chce, a bude sa volať Bill Murray, Liev Schreiber od 1996 chová niekoľko kojotov.
  • Politický náboj filmu vznikol viac menej neplánovane – počas dva a polročnej realizácie scenára sa stalo, že svet sa zmenil do podoby vymyslenej karikovanej fikcie.
  • Zaujímavosťou je, že Wes Anderson sa pri realizácii opäť držal klasických animačných postupov (ako aj v prípade predošlého titulu Fantastic Mr. Fox), jeho tím vytvoril bábky a miniatúry postáv i priestorov a CGI sa snažili eliminovať na minimum.

 

Celý záznam z tlačovej konferencie si môžete pozrieť tu.

Isle of Dogs je príbehom z prostredia dystopického Japonska. V dôsledku rozšírenej chrípky sa skorumpovaný starosta rozhodne vysťahovať všetkých psov na opustený odpadkový ostrov. Jeho 12-ročný synovec Atori Kobayashi si skonštruuje malé lietadlo a odhodlane sa pustí do pátracej akcie po svojom štvornohom bodyguardovi Spotovi, pričom mu pomáha svorka piatich psích kamarátov.

Film zahájil otvorenie celého festivalu, ktorý bude trvať od 15. až do 25. februára. Vôbec po prvý krát v histórii sa tak stalo, že prestížne Berlinale otvárala animovaná snímka.

photocredits: Berlinale
Photocredits: Berlinale