Anjelský predátor totálne v ….
Erik Binder 18/3/2020

Z CYKLU WE LOVE 90’S

Vážení čitatelia, sme nesmierne radi, že ste si obľúbili našu rubriku Trilery 90. rokov, ktorú sme vám prinášali v uplynulých desiatich mesiacoch. Malo to svoju logiku, desať častí, každá jeden mesiac, rovná sa desať mesiacov, sedí to. Priniesli sme vám, aspoň dúfame, množstvo námetov na strávenie voľného času pred televízorom, monitorom, plátnom s premietačkou atď. Ale keďže deväťdesiatky máme radi nielen vďaka trilerom, prípadne seriálom typu Beverly Hills 90210, Melrose Place a podobne, rozhodli sme sa v nastolenom trende pokračovať a počas ďalších desiatich mesiacov vám každý mesiac priniesť náš popis troch významných sci-fi filmov toho-ktorého roku. Pôjde opäť o výber toho najkvalitnejšieho v kombinácii s tými najzaujímavejšími guilty pleasures v žánri. Opäť s hojnou dávkou humoru, nostalgie a entuziazmu. Deväťdesiate roky priniesli významný pokrok v rámci digitálnych efektov, počas celej dekády však tvorcovia ešte vo veľkom využívali „na kolene“ vytvorené modely, odevy či masky, a tak už z dnešného hľadiska mnohé z nich môžu pôsobiť nechcene vtipne. Zároveň ale vzbudzujú veľký rešpekt, skrátka poctivú ručnú prácičku ťažko nahradia chladné pixely. Aspoň si to myslíme. Takže začnime rokom 1990, vzniklo toho veľa kvalitného, a poďme na to…

Nr. 1.1.: Total Recall (r. Paul Verhoeven, USA, 1990)

Relatívne krátka poviedka legendy sci-fi literatúry Philipa K. Dicka Zapamätáme si to za vás so zľavou poslúžila holandskému provokatérovi Paulovi Verhoevenovi k nakrúteniu, ako inak, ďalšieho provokatívneho diela. Veľký Arnie si zaplatí virtuálny výlet na Mars ako tajný agent, no v spoločnosti Total Recall nastanú problémy a na Mars sa vydáva nielen mysľou, ale celým svojím svalnatým telom. Alebo je už toto súčasťou predplatenej dovolenky? Odpoveď sme nedostali dodnes, film pracuje s tým, že obe verzie sú správne, a dá sa tak pri pive o týchto interpretáciách donekonečna diskutovať. No a čo také provokatívne nás čaká? Perfektná úchylná výprava, kopec násilia, marťanské prostitútky s troma ceckami, robotickí taxikári, nadržaná Sharon Stone a množstvo konšpirácií. Kto videl Verhoevenovho Robocopa, vie si domyslieť, Total Recall je ale ešte lepšie a prešpekulovanejšie scifíčko. Dej nie je na prvé pozretie príliš prehľadný, aj preto som film videl minimálne päťkrát pri rôznych príležitostiach a mienim v tom pokračovať naďalej. Samozrejme odporúčame prečítať si aj predlohu, to vám zaberie približne rovnaký čas ako samotný film.

Nr. 1.2.: Predátor 2 (Predator 2, r. Stephen Hopkins, USA, 1990)

Dodnes sa vedú spory o tom, či je Predátor 2 dobrý, alebo zlý film. On je v skutočnosti dobrý, len trpí syndrómom geniálnej jednotky s Arniem v hlavnej úlohe odohrávajúcej sa v džungli v nejakej latinskoamerickej riti. Wow efekt z dizajnu mimozemšťana je tiež preč. Ale, ide o rovnako akčný a napínavý film ako v prípade jednotky, a tak pokiaľ sa stále bojíte do toho ísť, naberte odvahu. Ocitáme sa v L. A., kde panujú obrovské horúčavy, a tie využívajú na svoju vojnu miestne zločinecké gangy. Ono sa lepšie po sebe strieľa v tielkach než v kabátoch. No a do toho sa pripletie ešte potiaci sa emzák. Nebude ho naháňať Arnold, ale Danny Glover, avšak bez Mela Gibsona, ktorý mu kryl riť v sérii Smrtonosných zbraní. S Predátorom som sa prvýkrát stretol na videokazete nejaký rok po jeho premiére a pre všetky decká na sídlisku išlo vtedy o veľkú udalosť zrovnateľnú s T2 o rok neskôr. Skrátka mali sme 12 rokov. Videokazeta sa časom obohrala, nasledovali ale mnohé televízne reprízy a film sa určite dá zohnať aj na DVD či BD. A oproti novším Predátorom a debilným crossoverom s Alienom je toto oveľa vyššia liga.

Nr. 1.3.: Temný anjel (Dark Angel, r. Craig R. Baxley, USA, 1990)

Tak a hneď na začiatok tu máme aj guilty pleasure, alebo ako sa to vezme, pre mnohých pamätníkov ide možno o najlepší film Dolpha Lundgrena vôbec. Ide o miernu vykrádačku Predátora, avšak dej je zasadený do amerického veľkomesta Houston a emzák nevyzerá ako zviera, ale má človečí kukuč. Čo ale môže člen nejakej oveľa rozvinutejšej civilizácie zmôcť proti nasteroidovanému švédskemu blonďákovi, však áno. No nejaké problémy s ním budú, najmä ak sa aj mimozemšťan pýši blonďavou hrivou. Aby bolo o čom rozprávať a nešlo len o pravidelné stretnutia týchto dvoch alfa samcov, tak v hre je aj boj s drogovými bossmi, no a kvôli celkovej drogovej atmosfére aj mimozemšťan pred vraždami najskôr omámi svoje obete heroínom. Sem-tam zaznie hustá hláška, akcia poteší, film sa berie smrteľne vážne a pre veľké množstvo fanúšikov testosterónových akčných hercov tohto obdobia ide o veľkú nostalgiu. Na televíznu reprízu radšej nečakajte, aj keď sa dá predpokladať, že raz za pár rokov si na film spomenú na Dajto, ale radšej si zadovážte blúrej disk, ktorý vyšiel v roku 2016. No a hudbu sem robil Jan Hammer mladší, bejby…