13. ročník Fest Anče sa nesie v znamení sily domácej scény
Michael Papcun 24/7/2020

Fest Anča patrí, napriek všetkým pandemickým neistotám (ktoré symbolicky postretli práve 13. ročník), medzi festivaly, ktoré sa tento rok uskutočnia. Medzinárodný festival animovaného filmu sa, ako vždy, bude konať v Žiline v náhradnom termíne 27. – 30. augusta 2020.

Ako s úsmevom poznamenala PR manažérka festivalu Eva Vozárová, téma aktuálneho ročníka „Deň po“ bola do istej miery vizionárska, nakoľko vznikla ešte mesiace pred globálnou pandémiou. „Deň po“ v prípade Fest Anče zachytáva širokú škálu tém od malých osobných katastrof a apokalýps až po väčšie celospoločenské globálne problémy, čo sa odzrkadlí aj v tohtoročných súťažných a nesúťažných filmových sekciách, aj v sprievodnom festivalovom programe. Slovami kurátorky tematických sekcií Elišky Děckej: „Rozhodli sme sa, že sa v tematickom fokuse postavíme najrôznejším globálnym i osobným apokalypsám, stratám a novým začiatkom tvárou tvár: s humorom (aj keď často čiernym), optimizmom (hoci niekedy nepatričným), a hlavne s pokojom a nadhľadom, ktorý môže vychádzať ako z bohatej životnej múdrosti, tak i z do neba volajúcej naivity“. Na tému „Deň po“ nadväzuje aj výber celovečerných filmov, medzi ktorými sa tento rok objaví anime Bosý Gen (1983), Něco z Alenky Jana Švankmajera, ale aj rodinne orientované snímky Iron Giant (1999) alebo populárny neowestern Gora Verbinskeho Rango (2011).

Súťažná filmová sekcia tento rok prekonala rekord v počte prihlásených filmov – 1650 zo 65 krajín sveta, z čoho 250 najlepších vytvorilo finálny program. Nechýbajú, samozrejme, známe animátorské mená, a dokonca ani bývalí držitelia ocenení z Fest Anče. Spomenieme aspoň Petera Millarda, Juliu Ocker, Lenu von Döhren alebo Milosa Tomića. Neabsentujú však ani čerstvé, mimoriadne zaujímavé mená, ktoré spoznáme počas festivalových dní.

Dni pre slovenskú animáciu

Okrem všeobecného „Dňa po“ bude 13. ročník Fest Anče najmä „Dňami pre“ slovenskú animáciu, ktorá hlási veľmi silné zastúpenie. V súťažnej sekcii sa objavia mená Vanda Raýmanová a Michal Struss, Marta Prokopová a Michal Blaško, Lívia Suchá alebo David Štumpf a Michaela Mihalyi. Poslední menovaní sa predstavia s filmom SH_T HAPPENS, ktorý vzbudil pozornosť na festivaloch v Benátkach a na americkom Sundance. Hlavným hosťom festivalu bude slovenské animátorské duo Veronika Obertová a Michaela Čopíková, známe ako Ové Pictures, ktoré sa na scéne úspešne pohybuje už desať rokov.

Domácej animácii budú patriť aj špeciálne sekcie. Tie sú venované venované domácej sérii Tresky Plesky od animátorky Veroniky Kocourkovej, projektu Drobci Vandy Raýmanovrej, ktorá chystá aj tematický workshop pre deti. Tretia sekcia odprezentuje filmy pražskej FAMU, s dôrazom na presah práve k slovenskej tvorbe. Slovenskú animáciu vonkoncom odprezentujú aj sprievodné výstavy Dreams of Eden mladej animátorky Kriss Sagan a výstava projektu Domased, ktorým českí a slovenskí animátori reagovali na korona krízu.

Fest Anča sa tak radí do širšieho tohtoročného festivalového trendu, prezentujúceho najmä umelcov z lokálnych a domácich scén. Táto voľba je síce podmienená medzinárdnou pandemickou situáciou, ale je v prvom rade priestorom pre lepšie preskúmanie a spoznanie domácich umelcov a ich tvorby.

Sprievodný program a kreatívna práca s temnými témami

Výnimočné chvíle návštevníkom chystá aj širší sprievodný program, obsahujúci výrobu rúšok pod vedením angažovaného umeleckého kolektívu Kundy Crew, atmosférická prehliadka jedného zo žilinských krytov civilnej obrany alebo čítačka dystopickej literatúry v žilinskom Artfore.

Apokalyptickej téme festivalu nahrajú aj vystúpenia dark-trapového projektu Fvck_Kvlt alebo undergroundový projekt hudobníka Dominika Nováka (Blackwood Incident) Katov Syn(th), zameraný na zvuk a svet analógových syntetizártorov. O večené party sa postarajú DJs Stroon, Tea Tralna, FLÄSH DJs a technárka Kristie Kardio.

Fest Anča ďalej nadväzuje unikátnu spoluprácu s festivalom Sensorium. Novinkou v programe tak bude jednodňová minikonferencia o umení, dizajne, vede a technológiách na tému Novej senzibility. Hlavnými hosťami bude novomediálne štúdio OUCHHH, ktoré svojou interdisciplinárnou expertízou skúma hranice vzťahov medzi architektúrou, umením, vedou a umelou inteligenciou, a slovenská ilustrátorka Ivana Palečková, ktorú môžete poznať aj ako tvorkyňu vizuálnych identít minulých ročníkov Fest Anče.

Fest Anča sa v plnej sile a s kopou skvelých nápadov chystá počas 13. ročníka priniesť to, čo jej išlo vždy najlepšie – výraznú diverzitu a rôznorodosť, siahajúcu do všetkých umeleckých odvetví.