Začal online tvorivý workshop LEKTVAR
Publikované 18/8/2020

Prihlasovanie na prvý ročník online tvorivého workshopu LEKTVAR je ukončené. Organizátorky vybrali z množstva prihlásených 12 mladých tvorivých talentov z celého Slovenska. Vysoký záujem o workshop potvrdzuje, že mladí ľudia cítia potrebu dozvedieť sa viac o fungovaní kreatívneho prostredia na Slovensku a chýba im možnosť komunikácie s profesionálne aktívnou generáciou tvorcov. Workshop LEKTVAR reaguje práve na túto potrebu.

Projekt si kladie za úlohu vytvoriť priestor na otvorenú diskusiu o tvorbe v celospoločenskom kontexte a na vývoj a prezentáciu vlastnej tvorby v kruhu vrstovníkov, pod vedením odborných lektorov. Rovnako dôležité je oboznámenie účastníkov s rôznymi umeleckými profesiami a konkrétnou náplňou ich práce v kreatívnom priemysle. Vzájomný stret generácií je pre rozvoj umenia a kultúry dôležitý a obohacujúci pre obe strany.

Mnohí mladí ľudia v prihláškach vyzdvihovali jedinečnosť možnosti prepájania skúsených a začínajúcich umelcov a to, že workshop sa nezameriava len na jednu oblasť umenia, ale zahŕňa ich viacero. „Osobne som takúto prístupnú šancu ešte nevidela a okamžite som sa rozhodla, že to aspoň skúsim. Myslím si, že takéto veci sa ľudia bežne nepýtajú v rozhovoroch, takže sa mi veľmi páči, že projekt je profilovaný na mladých ľudí, ktorí sa chcú umeniu venovať, ale potrebujú nejaké tipy či rady,“ hovorí jedna z účastníčok workshopu.

Rôzne vekové spektrum a rozdielne skúsenosti môžu účastníkov a účastníčky navzájom obohatiť a tvorivo posunúť ďalej. Niektorí ešte len hľadajú, čomu by sa chceli v budúcnosti venovať, iní už majú konkrétne ciele, no chýba im možnosť poradiť sa o svojich projektoch.
„Mám milión nápadov na projekty, ale nemám sa o nich s kým poradiť a takmer nikdy sa neviem dokopať k ich realizácii. Chcem študovať niečo s umením a kultúrou, no neviem, podľa čoho si mám vybrať,“ pomenúva dôvod svojho prihlásenia na workshop ďalšia z účastníčok.

Workshop začal v pondelok 10. augusta a bude trvať do 2. septembra. Na záver budú vytvorené diela verejne prezentované.

Projekt s finančnou podporou Fondu na podporu umenia zastrešuje Desant Film Hub, multifunkčný priestor zameraný na filmovú tvorbu a filmárov. Vznikol v roku 2017, slúži ako coworkingové pracovisko pre mladých tvorcov a zároveň organizuje podujatia, diskusie a workshopy na rôzne témy súvisiace s procesom tvorby.


Zdroj: TS