PROJEKT 100│2018 prinesie (nielen) kontroverzného von Triera
Publikované 3/9/2018

Asociácia slovenských filmových klubov v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom organizuje už 24. ročník putovnej filmovej prehliadky PROJEKT 100. Premietané budú mimoriadne očakávané artové filmy z celého sveta. Od 5. septembra 2018 do februára budúceho roka tak budete mať možnosť zájsť do filmových klubov po celom Slovensku na 11 celovečerných a jednu krátku snímku.

Súčasťou otváracieho ceremoniálu je už spravidla slovenský film. Prvým uvedeným titulom je film Mareka Kuboša Posledný autoportrét, ktorého projekcia bude spojená s premiérou krátkeho filmu Martina Snopeka Monštrum. Okrem slovenských titulov prinesie PROJEKT 100 napríklad film „Manifesto Juliana Rosefeldta, v ktorom Cate Blanchett v 13 rôznych filmových postavách predstaví trinásť umeleckých manifestov. Na svoje si prídu aj fanúšikovia speváčky Nico, ktorej posledné roky si budú môcť pozrieť vo filme Nico, 1988. Chýbať nebude ani titul Foxtrot, ktorý si pred rokom z Benátok odniesol Strieborného leva. Izraelskému režisérovi Samuelovi Maozovi vyniesol niekoľko cien aj na domácej pôde napriek tomu, že film je kritikou izraelského režimu.“

Ambíciu stať sa najvýraznejšími filmovými dielami zo zoznamu tejto prehliadky majú Studená vojna Pawła Pawlikowského, Climax Gaspara Noého a Jack stavia dom Larsa von Triera. Po 5 rokoch od uvedenia oceňovaného filmu Ida vyhral Pawlikowski so svojou najnovšou snímkou Studená vojna cenu za réžiu na festivale v Cannes. Gaspar Noé zbiera filmom Climax taktiež výborné kritiky a ocenenia, získal napríklad cenu CICAE, ktorú mu udelila Medzinárodná Konfederácia Artkín. Ako špeciál označili organizátori podujatia príbeh o sériovom vrahovi Jack stavia dom. Von Trier sa týmto počinom po sedemročnom zákaze vracia na festival v Cannes.

Diváci sa môžu tešiť aj na kvalitné filmy zo zlatého fondu svetovej kinematografie. V programe je zaradený jeden z najdôležitejších muzikálov 20. storočia – Vlasy nedávno zosnulého Miloša Formana, komédia Byt Billyho Wildera či Moulin Rouge Baza Luhrmanna.

„Projekt 100 predstavuje značne heterogénnu kolekciu filmov, avšak, napriek tomu si trúfam povedať, že jednotlivé filmy obsahujú niečo, čo nimi naprieč prechádza – je to vysoká estetická a umelecká hodnota, vďaka ktorej ich považujem za pevnú hrádzu proti nevkusu. Som presvedčený, že z nudy a absencie vkusu sa rodia veľmi zlé veci, a preto si hlboko vážim tých, ktorí proti nim postavili umelecké diela, schopné urobiť divákov citlivejšími voči skutočným hodnotám a odolnejším voči gýču, ktorého je viac než dosť,“ píše v závere úvodu zvláštneho vydania Film.sk k PROJEKTU 100│2018 estetik a filozof Peter Michalovič.

Katalóg PROJEKTU 100, teda špeciál časopisu Film.sk, si môžete stiahnuť na webovej stránke ASFK. Nájdete v ňom filmové kritiky na uvedené filmy, ktoré s vami budú interagovať ako lektorské úvody či diskusia po návšteve kina.

 

Zdroj: tlačová správa ASFK