ICYMI: Black Audio Film Collective, Ja’Tovia Gary, Bill Morrison
Tomáš Hudák 1/8/2020

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by mohla byť škoda, ak by vám unikli.


Novinky:

Festival v Benátkach zverejnil svoj tohtoročný program, s novými filmami sa predstavia Lav Diaz, Gianfranco Rosi, Małgorzata Szumowska, Nicole Garcia či Frederick Wiseman, s krátkym filmom Bertrand Mandico.

Jonathan Glazer nakrútil nový krátky film Strasbourg 1518, autorkou hudby je Mica Levi.

V septembri bude mať na HBO premiéru nový seriál Lucu Guadagnina We Are Who We Are, tu je prvý trailer.

Z kategórie bizarných je správa o rukojemníckej dráme na Ukrajine, pri ktorej bola jedna z požiadaviek únoscu, aby ukrajinský prezident verejne odporučil ekologický dokumentárny film Earthlings z roku 2005.


Čítanie:

Nové číslo Senses of Cinema sa venuje filmu Osvietenie Stanleyho Kubricka, ktorý mal premiéru pred 40 rokmi, a kinematografii v časoch COVID-19.

Another Gaze prináša rozhovor štyroch filmárok, kurátoriek a teoretičiek o histórii Cinema Negro Brasileiro – o afrobrazílskej kinematografii, otázkach reprezentácie a autorstva, pohľade zvonku, postavení žien či probléme spájania rôznorodých estetík pod jednotný pojem.

V júni a júli sa objavilo množstvo zoznamov odporúčajúcich filmy černošských autorov a autoriek. Malini Guha v Mediapolis a Racquel Gates v New York Times túto prax kriticky reflektujú a upozorňujú, že tieto filmy by sa nemali redukovať iba na svoj obsah, ale musia sa chápať ako plnohodnotné umelecké diela.

Sight & Sound zverejnil rozhovor z roku 1989 s Johnom Akomfrahom a Linou Gopaulovou z Black Audio Film Collective, v ktorom hovoria o ich kolektíve, politickej kinematografii, avantgarde či kolektívnej pamäti.

Miranda Mungai píše pre magazín Dispatch FMI o videách zaznamenávajúcich policajné násilie, archívoch a filme Handsworth Songs, pravdepodobne najznámejšom filme Black Audio Film Collective.

Vo Photogénie nájdete profil palestínskeho režiséra Michela Khleifiho, ktorý spája dokumentárne zábery s fikciou, aby rozprával o živote v okupovanej Palestíne.

New Republic sa venuje čoraz ťažším pracovným podmienkam scenáristov a scenáristiek pracujúcich na televíznych seriáloch.

Magazín Believer uvažuje o samoriadiacich autách a kinematografii, prechádza od prirovnania griffithovskej montáže k fordovskej deľbe práce cez filmové žánre spojené s autom až k vyhliadke do budúcnosti.

James Wham píše pre Baffler o oficiálnych olympijských filmoch a o tom, prečo je olympijský dôraz na apolitickosť problematický.

Bilge Ebiri vo Vulture sa pozrel na to, čo znamená filmový hit v časoch streamovania.

Richard Brody píše v New Yorkeri o priekopníckom LGBT+ dokumentárnom filme Word Is Out kolektívu Mariposa Film Group z roku 1977.


Pozeranie:

Do 14. augusta môžete na stránke Wexner Center for the Arts vidieť film Laury Mulveyovej a Marka Lewisa Disgraced Monuments, ktorý sa venuje stavaniu a ničeniu pamätníkov v Sovietskom zväze a Rusku v 20. storočí.

Maysles Documentary Center ponúka v sérii After Civilization 12 experimentálnych či špekulatívnych dokumentov, ktoré reflektujú ekologickú krízu. V programe nájdete filmy Johna Akomfraha, bratov Khalilovcov či Bena Riversa.

JaTovia Gary zverejnila na YouTube svoj film The Giverny Document o čiernom ženskom tele a násilí, ktorý získal minulý rok v Locarne cenu Moving Ahead Award.

DAFilms ponúka do 9. augusta 16 vzácnych filmov taiwanskej avantgardy prevažne 60. rokov.

Na Vimeu môžete vidieť krátky film Billa Morrisona Sunken Films o potopení lode Lusitania a filmových kópiách, ktoré sa našli na dne mora.

Platforma Mubi spustila dve retrospektívy: francúzsko-švajčiarskeho autora Barbeta Schroedera a portugalskej autorky Rity Azevedo Gomesovej.

Evelyn Kreutzer vytvorila videoesej o filmoch Paríž, Texas Wima Wendersa a Hotel Bagdad Percyho Adlona, aby hovorila o USA ako o imaginárnej krajine, ktorej obrazy vďaka popkultúre poznáme, aj keď sme v USA nikdy neboli.

Magazín Little White Lies začína sériu videoesejí o jazyku a filme. Prvá sa venuje rečovej figúre, ktorú využíva viacero slávnych filmových výrokov.


Počúvanie:

Light Industry ponúka vo svojom podcaste rozhovor Eriky Balsomovej s Jonathanom Walleym o jeho novej knihe Cinema Expanded: Avant-Garde Film in the Age of Intermedia.

Kritička Pamela Cohn spustila podcast Lucid Dreaming, v ktorom sa rozpráva s autorkami a autormi pracujúcimi v dokumentárnom a experimentálnom filme. Hostkou prvého dielu je Penny Lane, hosťom druhého Ra’anan Alexandrowicz.

Ana Pi, "NoirBLUE"
Michel Khleifi, "Fertile Memory"