FETIŠE SOCIALIZMU II/ Kaskadéri doby

Fetise 2Zatiaľ čo sa Róbert Šveda v predošlom diely zameral na veci, ktoré boli nositeľné a tematicky inklinovali skôr k ženskému publiku, v tomto sa pod ženskou réžiou dokumentaristky Miriamy Petráňovej rozoberali veci, ktoré práve naopak „nosili“ ľudí a paradoxne sú pútavejšie viac pre mužské publikum. Reč je o typoch, výrobe a vývoji motocyklov. Diváci si tak mohli zaspomínať na „slobodné“ brázdenie ciest s vetrom vo vlasoch na Babette, či Pionieri.

Kaskadéri doby sa zameriavajú iba na motocykle a tak je ústredný motív tejto časti na rozdiel od predošlej (spomenuté napr. pančuchy, šatky, tepláky, pionierske uniformy, či rádiovky) v podstate iba jeden. I keď je informačne veľmi bohatý, pre diváka, ktorému táto téma nie je príliš po chuti, môže byť aj mierne nudný, za čo môžu najmä zbytočne dlhé scény, miestami až príliš okato vyčnievajúce z radu tých ostatných, ako napr. oprava Babetty (či už tá zo súčasnosti, alebo trocha podobný archívny záber). Udržanie divákovej pozornosti po celú dobu a nenudiť (čo nie je práve dlhá doba, keďže jeden diel má 25 minút) je tento krát celkom náročné a problematické. Príjemná zmena je však vytratenie známych osobností, ktoré síce dokážu byť dobrým pútačom (čo by v tomto prípade nebolo na škodu), ale tiež to môže pôsobiť príliš nútene. Vidíme tak hlavne obyčajných ľudí, rozprávajúcich svoje príbehy, ako zaľúbený párik pravidelne cestujúci na starých motorkách, zberateľov, konštruktérov, alebo automechanikov. Avšak aj dizajnéra Jinřicha Šafaříka, ktorý sa postaral o celý dizajn Babetty a vôbec jej názov.
Druhý diel Fetišov socializmu je rámcovou výstavbou rovnaký ako ten prvý, obsahovo a aj formálne však odlišný. Komentár zostal, archívne zábery a dobová hudba tiež. Ukážky z filmov, či inscenované zábery sa vytratili. S nimi ale aj istá dynamika a formálna zručnosť. Dokument nemožno označiť za zlý, či nudný, ale v porovnaní s prvým dielom rozhodne trocha zaostáva.

Martin Adam Pavlík
(autor je študentom Katedry audiovizuálnych štúdií VŠMU)

Komentáre sú uzavreté.