Dokument na kolesách mieri na Park Film Fest

Projekt mediálneho vzdelávania a alternatívnej distribúcie autorských dokumentárnych filmov Dokument na kolesách uskutoční v piatok 23.6.2017 vôbec prvý event v rámci (sprievodného) programu filmového festivalu Park Film Fest v Trenčianskych Tepliciach.

foto_zahajenie1

Študentom zo Strednej odbornej školy stavebnej Emila Belluša Trenčín pripravil prednášku na tému Kreatívny slovenský dokument na Slovensku po 89’ a projekciu najnovšieho angažovaného dokumentárneho filmu Zuzany Piussi. Po premietaní príde známa tvorkyňa so študentami aj podiskutovať. Udalosť so začiatkom o 10:00 sa odohrá v kultovom trenčianskom Kine Metro.

Dokument na kolesách navštívil okrem desiatok stredných, vysokých škôl, gymnázií a univerzít, vzdelavácích a kultúrnych inštitúcií (dokumentárne filmy z portfólia Dokumentu na kolesách a distribučnej spoločnostni Filmtopia videlo doposiaľ skoro 4 000 tisíc študentov) na Slovensku aj v Česku niekoľko festivalov. Svoju festivalovú púť začal minulý rok na FAMUfeste v Prahe, pokračoval tento rok vo februári na obľúbenom Zimnom filmovom seminári 4 živly v Banskej Štiavnici.

Naposledy v máji navštívil 2. ročník partizánskeho Fest slovenského filmu. V portfóliu má po úspešnej Cooltúre (2016) Mira Rema snímky Hotel Úsvit (2017) Márie Rumanovej, Český Alláh (2017) Zuzany Piussi, ktorú odprezentuje aj na Park Film Feste v Trenčianskych Tepliciach, a tiež krátkometrážnu študentskú snímku O sestre (2016) Barbory Sliepkovej, s ktorou vyrazí v septembri na turné po školách v bratislavkom kraji.

logo_dok_na_kolesach

Český Alláh  bol prvýkrát uvedený na 20. Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava v sekcii „Work in progress”, po čom mal televíznu premiéru v Českej televízii. Vznikol v rámci dokumentárneho cyklu Český žurnál.

Vo svojom novom filme Zuzana Piussi opäť zamierila do epicentra verejného diskurzu. Nie však toho slovenského. Piussi nakrútila svoj prvý český film.  Autorka filmov Nemoc tretej moci (2011), Od Fica do Fica (2012) či Ťažká voľba (2015) začala Českého Alláha nakrúcať po nábožensky motivovanom teroristickom útoku na francúzsku redakciu satirického časopisu Charlie Hebdo. Pokúsila sa v ňom časozbernou metódou zachytiť spoločenské vrenie. Začalo sa niekde na  Facebooku a eskalovalo do zvláštnej entropie.

ČESKÝ ALLÁH (2)

Český Alláh ukazuje, ako pod vplyvom populistickej hystérie degenerovala verejná debata. V ukazovaní je veľmi konkrétny, ako celok však ponúka viacvrstevnú výpoveď, a nielen o českej občianskej spoločnosti. Téma strachu z moslimských imigrantov sa stala spoločnou témou Západného sveta. 

Zuzana Piussi si na Park Film Feste prevezme cenu Za kamerou. Festival pri tejto príležitosti pripravil retrospektívnu sekciu jej filmov. 

Bezprostredná študentská reflexia premietnutých dokumentov v rámci diskusie s tvorcami a mladými teoretikmi je často inšpiratívna, je príspevkom do mozaiky širšieho spoločenského diskurzu a je podnetná aj pre novinárov.

Novinári, ktorí majú záujem zúčastniť sa udalosti a spraviť z nej report, kontakujte nás prosím cez e-mail: mat.sotnik@gmail.com alebo telefonicky: +421 903 875 877.

Komentáre sú uzavreté.