Filmové tipy na druhý deň festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet!

 Včera, pondelok 3. decembra sa začal medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý prinesie 70 prevažne zahraničných dokumentov a po prvý raz potrvá plných 7 dní – do nedele 09. decembra.

Aj v dnešnej ponuke festivalu Jeden svet nájdete viacero výnimočných filmov a sprievodných podujatí, na ktoré by sme vás radi upozornili.

 V kine Lumiére si návštevníci môžu pozrieť toľko diskutovaný film Z. Piussi Od Fica do Fica (začiatok o 17.40) a po ňom je pripravená diskusia Aliancie Fair play s názvom Gorila rok po – výnimka alebo pravidlo? Zuzana Wienk sa bude rozprávať s dokumentaristkou Z. Piussi, novinárom T. Nicholsnom, právnikom Romanom Kvasnicom a publicistom M. M. Šimečkom.

O 20.00 sa v kine Lumiére prostredníctvom filmu Telo a duša môžete vcítiť do situácie troch mladých Mozambičanov s telesným postihnutím. Po filme máte exkluzívnu príležitosť spýtať sa režiséra filmu Matthieua Brona a jeho protagonistov – Mozambičanov Vasca Covane, Mariane Tembe, Victorie Massingue ako sa žije s postihnutím v rozvojovej krajine ako je Mozambik? Diskusia sa začne o 21.00.

V kine Mladosť by sme vás radi upozornili na dokument Kto zabil Natašu? (začiatok o 21.00). Spoznáte novinárku a ľudskoprávnu aktivistku Natašu Estemirovú,  ktorú podobne ako jej blízku priateľku Annu Politkovskú, zavraždili za to, že kritizovala pomery v Čečensku.  A rovnako ako v Politkovskej prípade sa meno vraha s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nedozvieme, keďže stopy vedú do Putinovho prezidentského paláca.

V kinosále SNG dnes so začiatkom o 19.05 premietneme výnimočnú snímku Keď sa rúbe les, ktorá bola nominovaná na Oscara. Kladie si otázku, kde je hranica medzi zdravým protestom proti devastácii životného prostredia a ekologickým terorizmom. Film popisuje prerod nekonformných ochrancov prírody z organizátorov demonštrácií a pasívneho odporu na aktívnych násilných bojovníkov.

Deň môžete zakončiť na koncerte skupiny Režimy v KC Dunaj. Prostredníctvom rapu a hip-hopu si pripomeniete premenu (Česko)-Slovenska od konca 80-tych rokov po súčasnosť. Lady, Favority, politika, teleshopping, podnikanie vo fialových sakách… V podaní  slamera Miša Kováča, multiinštrumentalistu Marcela Véna a sprievodných hudobníkov.

Festival Jeden svet pripravuje OZ Človek v ohrození. Podrobnosti o filmoch, sekciách, programe a hosťoch nájdete na: http://www.jedensvet.sk/.

Komentáre sú uzavreté.